Word belgelerinde x̅ sembolünü yazmak, diğer sembolleri yazmak kadar basit değildir. Ancak, bu sembolü belgenize eklemek için çok zor olmayan birkaç yolunuz var. Bu yolların neler olduğunu size göstereceğiz.

Word’de X bar sembolünü eklemenin bir yolu klavyenizin sayısal tuş takımını kullanmaktır. Klavyenizde buna sahip değilse, sembolü eklemek için Word’ün yerleşik denklem düzenleyicisini kullanın. Aşağıdaki kılavuzda bu yöntemlerin her ikisini de açıklayacağız.

Word’de X bar Sembolü Eklemek için Sayısal Tamponu kullanın

Klavyenizde sayısal tuş takımı (genellikle tüm tuşlarınızın sağında bulunan sayısal tuşları içeren bir bölüm) varsa, X-bar simgesini görüntülemek için bu tuş takımındaki birkaç düğmeye basın.

Başlangıç için belgenizi Microsoft Word ile açın. Ardından imleci x̅ simgesini eklemek istediğiniz yere getirin ve x yazın.

Şimdi klavyenizdeki Alt tuşunu basılı tutun ve sayısal tuş takımında 0773’e basın.

Word, imlecinizin bulunduğu yere hemen X-bar sembolü ekler ve hazırsınız.

Sembolü tekrar kullanmak için aynı tuşlara basmanız (Alt+0773) veya yeni eklediğiniz sembolü kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırmanız yeterlidir.

Word’de X bar Sembolü Eklemek için Denklem Düzenleyicisini Kullanma

Belgelerinize x̅ sembolünü eklemenin bir başka yolu da Word’ün yerleşik denklem düzenleyicisini kullanmaktır. Bu düzenleyicide bar çizgi (x’in en üstünde görünen çizgi) seçip ardından “x” yazıyorsunuz.

İLGİLİ HABER  Word ile Kira Tahliye Taahhütnamesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Kullanmak için ilk olarak belgenizi Microsoft Word ile açın. Ardından, imleci X-bar sembolünü eklemek istediğiniz yere getirin.

Ardından, Word’ün üst kısmındaki şeritten “Ekle” sekmesini seçin. Bu sekmede, “Semboller” bölümünde, “Denklem”in yanındaki aşağı ok simgesine tıklayın ve “Yeni Denklem Ekle”yi seçin.

2 kelime yeni denklem ekle

2 kelime yeni denklem ekle

“Denklem” sekmesinde, en üstte “Aksan” öğesini seçin ve ardından “BAR” simgesini seçin.

3 kelime seçme bar vurgusu

3 kelime seçme bar vurgusu

Seçtiğiniz denklem belgenizde görünür. Burada, noktalı kutuyu tıklayın ve x yazın. Ardından, kutunun dışındaki herhangi bir yeri tıklayın.

4 kelimelik x-bar sembolü

4 kelimelik x-bar sembolü

Artık Word belgenizde x̅ sembolüne sahipsiniz.

Etiketler: