Excel’in Veri Toplamak artık, verileri kompakt özetler veya tablolar halinde veri toplamayı ve düzenlemeyi kolaylaştıran GROUPBY ve PIVOTBY toplama işlevlerini sunuyor. Ayrıca, yeni PERCENTOF işlevi, ham verilerden yüzdeleri hızla döndürmenize olanak tanır. Bu işlevler hâlâ beta sürümündedir ve şu anda Microsoft 365 Insider derlemeleriyle sınırlıdır.

Excel’in Veri Toplamak İşlevleri Nelerdir? 🧐

Excel Veri Toplamak, veri toplama ve analiz etme konusunda oldukça güçlü bir araçtır. Ancak, Microsoft’un son güncellemesi ile Excel, veri toplama konusunda daha da güçlü hale geldi. İşte Excel’in yeni işlevlerinden bazıları:

  • XLOOKUP: Bu yeni işlev, VLOOKUP ve HLOOKUP işlevlerinin yerini alıyor. XLOOKUP, hem yatay hem de dikey aramaları destekliyor ve daha esnek bir arama yapmanızı sağlıyor.
  • UNIQUE: Bu işlev, bir hücre aralığından benzersiz değerleri döndürür. Bu, veri temizleme ve analiz süreçlerinde oldukça kullanışlıdır.
  • FILTER: Bu işlev, belirli bir koşulu karşılayan hücreleri döndürür. Bu, veri setlerinde belirli bir koşulu karşılayan değerleri bulmak için oldukça kullanışlıdır.

Excel’in Yeni Veri Toplamak İşlevlerinin Kullanımı Nasıldır? 🤔

Excel’in yeni işlevlerini kullanmak oldukça basittir. İşte birkaç örnek:

  • XLOOKUP işlevini kullanmak için, aramak istediğiniz değeri, arama yapmak istediğiniz hücre aralığını ve döndürmek istediğiniz hücre aralığını belirtmeniz gerekir.
  • UNIQUE işlevini kullanmak için, benzersiz değerleri döndürmek istediğiniz hücre aralığını belirtmeniz gerekir.
  • FILTER işlevini kullanmak için, filtrelemek istediğiniz hücre aralığını ve filtre koşulunu belirtmeniz gerekir.
İLGİLİ HABER  Excel'de Açılır Liste Pencereler Nasıl Kaldırılır?

GROUPBY işlevi oldukça basittir ve yalnızca üç bağımsız değişken gerektirir: neye göre gruplandırılacağı, toplamak istediğiniz değerler ve toplama için kullanmak istediğiniz işlev. Microsoft tarafından sağlanan bir örnekte, =GROUPBY(tbl[Category],tbl[Sales],SUM) işlevi bazı karmaşık satış bilgilerini iki sütunlu bir tabloya indirger. Tablonun sol tarafında ürün kategorileri listelenirken, sağ tarafında TOPLA işlevi tarafından toplanan satış sayıları yer alır.

Microsoft’un GROUPBY işlevinin gösterimi aşağıda gösterilmektedir.

Excel’in yeni PIVOTBY işlevi, GROUPBY‘ye son derece benzer, ancak üç yerine dört bağımsız değişken alır. Önceki örnekteki aynı veri kümesini kullanan Microsoft, ürün kategorisine ve yıla göre en büyük satışları göstermek için =PIVOTBY(tbl[Kategori],tbl[Yıl],tbl[Satış,MAX) fonksiyonunu kullanır. Her ürün kategorisine ilişkin toplam satışlar da dahildir.

Bu örnekte MAX işlevinin kullanıldığına dikkat edin. GROUPBY ve PIVOTBY, Excel’in lambda işlevleri listesinden seçim yapmanıza olanak tanır; bu, verileri toplarken bazı tahminleri ortadan kaldırabilir. Microsoft, lambda desteğini lambda‘yı destekleyen tüm işlevlere genişletmeyi planlıyor. Bazı büyük işlevlerin daha akıcı ve okunaklı hale geleceği anlamına geliyor.

GROUPBY

GROUPBY

GROUPBY ve PIVOTBY işlevleri çığır açıcı değildir ancak basit, düzenlidir ve verilerinizdeki değişikliklere göre otomatik olarak güncellenirler. Ayrıca, yeni fonksiyonların tüm argümanları ile oynayarak oldukça ilginç bazı hileler yapabilirsiniz. Microsoft, bir sıralama argümanı ve ARRAYTOTEXT eklenerek GROUPBY işlevi kullanılarak gerçekleştirilebilen metin toplamayla özellikle gurur duyuyor gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER  Microsoft Excel'de Formül Nasıl Kopyalanır?

Ayrıca yeni PERCENTOF fonksiyonu da var. Microsoft, PERCENTOF’un GROUPBY veya PIVOTBY ile eşleştirildiğinde “özellikle yararlı” olduğunu, çünkü nispeten az sayıda adımla karmaşık yüzde değerleri ortaya çıkarabildiğini söylüyor. (Teknik açıdan konuşursak, PERCENTOF mantıksal olarak =TOPLA(veri_altkümesi)/SUM(veri_tümü) ile eşdeğerdir.)

Microsoft Excel‘in yeni işlevleri şu anda Microsoft 365 Insider yapılarıyla sınırlıdır. Bu işlevleri önemli e-tablolarda kullanmayın; çünkü bunlar hâlâ beta aşamasındadır ve kararlı bir sürümde değiştirilebilmektedir.

kaynak: Microsoft