Microsoft Copilot, artık Windows 11, Microsoft Edge, Bing ve hatta Windows 10‘da mevcut olan yapay zeka asistanıdır. Microsoft, yeni GPT-4 Turbo dil modeli de dahil olmak üzere önümüzdeki haftalar ve aylarda Copilot‘a gelecek birkaç yeni özelliği duyurdu.

Microsoft Copilot Nedir? 🤔

Microsoft Copilot, kod yazmayı kolaylaştıran bir yapay zeka tabanlı yardımcıdır. Kullanıcıların kodlama sürecini hızlandırmasına ve daha verimli hale getirmesine yardımcı olur.

Microsoft Copilot ve GPT-4 Turbo’nun Birleşimi 💻

Microsoft Copilot’un GPT-4 Turbo’ya sahip olması, kullanıcıların daha karmaşık kod parçalarını daha hızlı bir şekilde oluşturmasına yardımcı olur. Bu, kodlama sürecini daha verimli ve keyifli hale getirir.

Microsoft tarafından yayınlanan yeni bir blog gönderisi, 2023’te kullanıma sunulan yapay zeka ile ilgili her şeyi özetlemekte ve şu anda test aşamasında olan bazı değişikliklerden kısaca bahsetmektedir. Öncelikle Microsoft, OpenAI‘nin Kasım ayında piyasaya sürdüğü en son GPT-4 Turbo modelini kullanarak yanıt oluşturma yeteneğini test ediyor. Güncellenen model, talimatların dikkatli bir şekilde takip edilmesini gerektiren görevlerde (sözde) daha güvenilir olan ve daha büyük bağlam pencereleri desteğine sahip daha yeni veriler üzerinde eğitildi. Şu anda, GPT-4 Turbo yalnızca ChatGPT Plus aboneliği veya şirketin geliştirici API’leri aracılığıyla kullanılabiliyor; dolayısıyla bu, GPT-4 Turbo‘nun geniş çapta ücretsiz olarak kullanıma sunulacağı ilk sefer olacak.

Microsoft şunları söyledi: “Yakında Copilot, OpenAI‘nin en son modeli GPT-4 Turbo‘yu kullanarak yanıtlar oluşturabilecek ve böylece daha karmaşık ve daha uzun görevlerin üstesinden gelmenize olanak tanıyacak. Bu model şu anda seçilmiş kullanıcılarla test ediliyor ve Copilot‘a geniş ölçüde entegre edilecek. Önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde entegre edilmesi bekleniyor şimdilik sadece windows insider kullananlara entegre edildi.

İLGİLİ HABER  OneDrive Yeni Ana Sayfası Dosyalarınızı Bulmanıza Yardımcı Olabilir

Microsoft ayrıca Copilot‘un artık “güncellenmiş bir DALL-E 3 modeline” sahip olduğunu ve bu modelin artık Bing Image Creator‘dan veya Copilot‘tan bir görüntü oluşturmasını isteyerek edinilebileceğini söyledi. Bunun yalnızca Microsoft’un Ekim ayında kullanıma sunulan DALL-E 3 yükseltmesinden mi bahsettiği, yoksa yakın zamanda OpenAI tarafından piyasaya sürülen biraz geliştirilmiş bir sürüm mü olduğu açık değil. Her iki durumda da, Copilot artık daha iyi görüntüler oluşturabiliyor.

Ayrıca, GPT-4‘ün (Copilot‘ta zaten mevcut olan) resim tanıma özelliklerini Bing resim aramasıyla birleştiren, geliştirilmiş bir resim arama işlevi de yakında sunulacak. Microsoft’un örneği, roketin fırlatılması ve görev hakkında bilgi veren “Bu ne zaman fırlatıldı?” tanıtımını içeren bir uzay roketi görselinin eklenmesini içeriyordu.

Microsoft, GPT-4 Turbo‘yu şu anda “seçili kullanıcılar” ile test ediyor ve “önümüzdeki haftalarda” geniş çapta kullanıma sunulacak. Microsoft Edge ile web sayfalarında satır içi oluşturma ve kod eklemeye yönelik iyileştirmeler de dahil olmak üzere geri kalan değişikliklerin yayınlanma tarihi “yakında” olarak belirlendi.

Microsoft Copilot ve Bing Chat’in GPT-4 Turbo’ya sahip olması, yapay zeka ve kodlama dünyasında büyük bir adımdır. Bu, her iki ürünün de kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmasını sağlar.

İLGİLİ HABER  Microsoft Office Mac'in Yeni Bulut Depolama Özellikleri

Kaynak: Microsoft Blogu