Microsoft Word’de bir makale, yönerge parçası veya deneme oluşturuyorsanız, bir kod parçacığı eklemeniz gerekebilir. HTML, JavaScript veya Python olsun, büyük olasılıkla belge metninden farklı görünmesini istersiniz.

Word belgenize komut veya kod blokları eklemenin birkaç yolu vardır. Okuyucunun kodu basitçe görüntülemesini mi yoksa kopyalama yeteneğine sahip olmasını mı istediğinize bağlı olarak, seçenekler arasında yürüyelim.

1. Seçenek: Özel’i HTML Olarak Yapıştır.

Belgenize kod eklemenin en hızlı yollarından biri, HTML için Özel Yapıştır seçeneğidir. Bu, belgenizin diğer biçimlendirmesi olmadan kopyaladığınız kodu ekler. Ve bu seçenek, okuyucunuzun kodu veya komutu doğrudan belgenizden kopyalamasına olanak tanır.

Uygulamanızdan kodu veya komutu seçin ve araç çubuğunu, bağlam menüsünü veya Windows’ta Ctrl+C ya da Mac’te Command+C klavye kısayolunu kullanarak kopyalayın.

İmlecinizi Word belgenizde yapıştırmak istediğiniz yere getirin. Ardından Giriş sekmesine gidin, Yapıştır açılır okunu tıklayın ve Özel Yapıştır’ı seçin. “HTML Biçimi” ni seçin ve “Tamam” ı tıklayın.

HTML Word Kod Parçacığını Yapıştır

HTML Word Kod Parçacığını Yapıştır

Kod belgenizde göründüğünde, isterseniz fontu veya parçacığı biçimlendirebilirsiniz.

Yapıştırılmış HTML Kelime Kod Parçacığı

Yapıştırılmış HTML Kelime Kod Parçacığı

Belirli kod parçalarını şeridin Font bölümüyle renklendirmek için Giriş sekmesini kullanın. Kenarlık veya gölge eklemek için, Paragraf bölümündeki Kenarlıklar açılır okunu seçin ve “Kenarlıklar ve Gölgelendirme“yi seçin.

Gölgeli HTML Word Kod Parçacığı

Gölgeli HTML Word Kod Parçacığı

2. Seçenek: Nesne Ekleme

Kod veya komutu belgenize yalnızca okuyucunun görmesi ve kopyalamaması veya düzenlememesi için eklemek istiyorsanız, parçacığı içeren bir nesne ekleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Microsoft Word'de Metni Tabloya Dönüştürme

Ekle sekmesine gidin, Nesne açılır okunu tıklayın ve “Nesne” yi seçin.

Nesne Sözcüğü Kod Parçacığı Ekleme

Nesne Sözcüğü Kod Parçacığı Ekleme

Yeni Oluştur sekmesinde, Nesne Türü olarak “OpenDocument Metni“ni seçin. “Tamam” ı tıklayın.

Açık Belge Metni Word Kod Parçacığı

Açık Belge Metni Word Kod Parçacığı

Kodunuzu veya komutunuzu eklemeniz için yeni bir Word belgesi açılacaktır. İsterseniz daha önce açıklanan Özel HTML Yapıştır biçimini kullanabilirsiniz. Parçacığı ekledikten sonra belgeyi kapatın.

Kodunuz daha sonra özgün Word belgenizde nesne olarak görünür. Daha sonra taşıyabilir, yeniden boyutlandırabilir veya isterseniz bir kenarlık ekleyebilirsiniz.

Eklenen Nesne Sözcüğü Kod Parçacığı

Eklenen Nesne Sözcüğü Kod Parçacığı

3. Seçenek: Ekran Görüntüsü Ekleme

Snippet’inizi metin yerine öğe olarak eklemek için başka bir seçenek de resim kullanmaktır. Kodunuz veya komutunuz Notepad ++ veya Komut İstemi gibi etkin bir uygulama penceresinde varsa, belgenize kolayca ekleyebilirsiniz. Buradaki dezavantajlar, okuyucunun gerektiğinde kodunuzu kolayca kopyalayamaması ve yeniden boyutlandırmanın okunabilirliği olumsuz yönde etkileyebilmesidir.

Git Ekle sekmesini tıklayın ve Ekran görüntüsü açılır okunu tıklayın. Uygulama penceresini bir seçenek olarak görmelisiniz.

Ekran Görüntüsü Word Kod Parçacığı Ekle

Ekran Görüntüsü Word Kod Parçacığı Ekle

Bunu seçtiğinizde belgenize görüntü olarak açılır. İsterseniz çevredeki uygulama penceresini kaldırmak için görüntüyü kırpabilirsiniz.

Eklenen Ekran Görüntüsü Word Code Snippet

Eklenen Ekran Görüntüsü Word Code Snippet

Alternatif olarak, Ekran Görüntüsü açılır menüsündeki Ekran Kırpma seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu aracı seçtiğinizde, imleciniz artı işaretine dönüşür. Ekranınızın alanını veya yakalamak ve serbest bırakmak istediğiniz diğer uygulama penceresini sürüklemek için kullanın.

Yakalama Ekranı Kırpma Word Kod Parçacığı

Yakalama Ekranı Kırpma Word Kod Parçacığı

Bu görüntü daha sonra belgenizde görünür. Snippet ekran görüntüsünü Word’deki diğer görüntüler gibi taşıyabilir, yeniden boyutlandırabilir veya özelleştirebilirsiniz.

Yakalanan Ekran Kırpma Word Code Snippet

Yakalanan Ekran Kırpma Word Code Snippet

4. Seçenek: Sözdizimi İşaretleyicisi Kullanma

Bir seçenek daha Kolay Sözdizimi Vurgulayıcı gibi bir sözdizimi vurgulayıcı kullanmaktır. Bu, Microsoft Word için, kodun parçaları için bir arka plan ve renkler de dahil olmak üzere kodunuzu sizin için vurgulayan ücretsiz bir eklentidir. Ayrıca, dili ve görünümü özelleştirebilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Microsoft Word Güncelleştirmesi Yanlışlıkla Yapılan Değişiklikleri Geri Alınabilecek

Eklentiyi yükledikten sonra, kodu veya komutu belgenize yerleştirin. Hangisini tercih ederseniz edin, yazabilir veya yapıştırabilirsiniz.

Kodu seçin ve şimdi görüntülenen Kolay Sözdizimi İşaretleyici sekmesine gidin. Varsayılan biçimlendirmeyi otomatik olarak algılanan dille uygulamak için, şeritte “Seçimi Vurgula” yı seçin.

Seçim Kelime Kod Parçacığını Vurgula

Seçim Kelime Kod Parçacığını Vurgula

Snippet’inizin vurgulandığını ve metninizin biçimlendirildiğini görürsünüz.

Vurgulanan Seçim Kelime Kod Parçacığı

Vurgulanan Seçim Kelime Kod Parçacığı

Belirli bir dili veya biçimlendirmeyi seçmek istiyorsanız, bunun yerine şeritte “Ayarlar” ı seçin. Kenar çubuğu açıldığında bir Dil ve Tema seçin.

Dil Teması Kelime Kod Parçacığı

Dil Teması Kelime Kod Parçacığı

Kodunuz seçiliyken, kenar çubuğundaki “Seçimi Vurgula“yı tıklayın.

Seçim Kenar Çubuğu Word Code Snippet'i Vurgula

Seçim Kenar Çubuğu Word Code Snippet’i Vurgula

Ardından, snippet’inizin seçtiğiniz ayarlara göre biçimlendirildiğini görürsünüz. Bu, kodunuzu veya komutunuzu metin olarak tutar, böylece okuyucunuz kopyalayabilir, ancak kendi bloğu olarak öne çıkmasını sağlar.

Seçimi Vurgula Koyu Tema Kelime Kod Parçacığı

Seçimi Vurgula Koyu Tema Kelime Kod Parçacığı

Word belgenize kod veya komut bloğu eklemenin birden fazla yolu vardır. Okuyucunuzun amacına bağlı olarak, sizin için en uygun seçeneği seçin!