Microsoft Outlook, bir süredir Android telefonlarda ve tabletlerde mevcuttu, ancak alt uç cihazlarda daha iyi çalışacak optimize edilmiş bir sürüm geliştiriliyor.

Microsoft 365 için resmi yol haritası, ZDNet tarafından belirtildiği gibi, ‘Android için Outlook Lite’ın Temmuz 2022’de dünya çapında kullanıma sunulmasının planlandığını belirtiyor. Yol haritası ayrıntılara açıktır (pun’u affedin), Microsoft bunu yalnızca “Outlook’un temel avantajlarını herhangi bir ağdaki hafif cihazlar için hızlı performansla daha küçük bir uygulama boyutunda getiren bir Android uygulaması” olarak tanımlamaktadır.

Microsoft Outlook Lite, Türkiye ve Meksika gibi birkaç ülkede Google Play Store’da zaten mevcut ve uygulamanın sayfasında ne bekleneceği hakkında daha fazla ayrıntı var. Outlook Lite’ın geçerli sürümü e-posta, takvim ve kişileri entegre etmiştir, ancak yaklaşık 5 MB’lık çok daha küçük bir indirme boyutuna sahiptir (normal Android uygulaması yaklaşık 86 MB’dir) ve yalnızca 1 GB RAM’e sahip cihazlar için optimize edilmiştir. Uygulama, resmi olarak mevcut olduğu bölgelerde zaten 100.000 indirmeye sahip.

Microsoft Outlook Lite Artık Android Telefonunuzda

Microsoft Outlook Lite Artık Android Telefonunuzda

İşin püf noktası, Outlook Lite’ın yalnızca Microsoft’un kendi hizmetleriyle uyumlu olmasıdır: Outlook.com ve Microsoft 365 hesapları ve kurumsal Exchange sunucuları. Normal Outlook uygulaması Gmail, iCloud, Yahoo Mail ve diğer üçüncü taraf hizmetlerle senkronize edilebilir. Karanlık mod, cihaz kişileriyle senkronizasyon ve etkinlik hatırlatıcıları gibi birkaç eksik özellik daha vardır. Bu eksikliklerden herhangi birinin bu ayki küresel sunumdan önce ele alınıp alınmayacağı belli değil.

İLGİLİ HABER  Outlook'un Yeni Görevler Özelliğine Göz Atmakta Fayda Var

Popüler uygulamaların ve hizmetlerin, çoğunlukla amiral gemisi telefonların yaygın olmadığı ve depolamanın bir prim olduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik alt uç Android cihazlar için ‘Lite’ sürümleri sunması yaygındır. Birkaç isim vermek için Facebook Lite, Messenger Lite ve Skype Lite var. Google ayrıca, 2 GB RAM veya daha az olan çoğu cihazda bulunan özelleştirilmiş Android yapısı olan Android Go çalıştıran telefonlar ve tabletler için tasarlanmış bazı uygulamaların ‘Go’ sürümlerine de sahiptir.

Haber, Microsoft’un şu anda Windows üzerinde test edilmekte olan ve gelecekte diğer platformlara gelecek olan yeni bir masaüstü Outlook uygulaması geliştirmesiyle birlikte geliyor.

Kaynak: ZDNet