Bilgisayarınızda Outlook Windows başlatma konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Bu nadir görülen bir durum değildir ve birkaç basit düzeltmeyle Microsoft’un e-posta ve takvim

Merhaba! Bugün sizinle birlikte, “Outlook Windows Bilgisayarınızda Açılmıyor mu?” sorusuna yanıt arayacağız. Bu konu hakkında birçok kişi sorun yaşadığı için, bu makaleyi olabildiğince anlaşılır ve bilgilendirici hale getirmeye çalışacağım. Hadi başlayalım! 🚀

ÖNEMLİ ÖNERİLER

Outlook bilgisayarınızda açılmadığında bu sorunu düzeltmek için şüpheli eklentileri kaldırabilir, tam bir antivirüs taraması çalıştırabilir, Outlook’un önbelleğini temizleyebilir, Office’in yerleşik onarım aracını kullanarak uygulamayı onarabilir veya Outlook uygulamanızı güncelleştirebilirsiniz. Uygulama hâlâ açılmıyorsa, Çalıştır kutusuna “outlook.exe /cleanviews” komutunu yazarak Outlook’taki görünüm ayarlarınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

uygulamasını kolayca açabilirsiniz. Size Windows 11 veya Windows 10 Bilgisayarınızda ne yapacağınızı göstereceğiz.

Outlook Windows Neden Açılmıyor?

Birçok nedenden dolayı Outlook bilgisayarınızda açılmıyor. Uygulamada sorun yaratan bir eklenti yüklemiş olabilirsiniz. Veya bilgisayarınızda uygulamanızın başlatılmasını engelleyen bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Çoğu durumda, Outlook size neden açılmadığını söylemez, bu da sorunun nedenini tahmin etmenize neden olur.

Sorunun Kaynağı 🕵️‍♀️

Outlook’un açılmamasının birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında yazılım çakışmaları, virüsler veya hatalı güncellemeler bulunabilir.

Outlook Windows Başlatılmadığında Düzeltmenin 6 Yolu

Birkaç farklı sorun Outlook’un açılmamasına neden olabileceğinden, sorununuz çözülmeden önce birden çok düzeltmeyi denemeniz gerekebilir. Burada, en muhtemel suçludan başlayarak, olası nedenlere yönelik düzeltmeleri listeliyoruz. Sırayla gidin, böylece gelen kutunuza olabildiğince çabuk geri dönme şansınız olur.

Arızalı Eklentileri Outlook’tan Kaldırma

Outlook’un başlatılamamasının bir nedeni, uygulamaya hatalı eklentiler yüklemenizdir. Bu eklentiler hatalı çalışıyor olabilir ve uygulamanın başlamamasına neden oluyor olabilir.

Bu durumda, eklentilerinizin yüklenmediği güvenli modda Outlook’u açın ve şüpheli eklentileri kaldırın.

Bunu yapmak için, Windows + R tuşlarına basarak Windows‘un Çalıştır iletişim kutusunu açın. Bu kutuya aşağıdaki komutu yazıp Enter‘a basın:

outlook.exe /safe

Outlook açılırsa, bu, yüklü eklentilerinizin büyük olasılıkla suçlu olduğu anlamına gelir. Bu durumda, Dosya > Seçenekler > Eklentiler‘e gidip “Yönet” açılır menüsünün yanındaki “Git“i seçip listedeki tüm eklentileri seçip “Kaldır“ı seçerek bu eklentileri kaldırın. seçeneğini seçin.

2 görünüm eklentilerini kaldırın

2 görünüm eklentilerini kaldırın

Eklentileriniz kaldırıldığında Outlook’u kapatın ve yeniden başlatın. Artık sorununuz çözülmüş olmalı.

Bilgisayarınızda Antivirüs Taraması Çalıştırın

Bilgisayarınızda virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşması varsa Outlook’un başlatılamamasının nedeni bu olabilir. Bu durumda, tehditleri bulmak ve kaldırmak için bilgisayarınızda tam bir virüs kontrolü yapın.

Bunu yapmak için bilgisayarınızın Windows Güvenlik uygulamasını başlatın. Bu uygulamada Virüs ve Tehdit Koruması > Tarama Seçenekleri seçeneğine gidin. Burada “Tam Tarama” seçeneğini etkinleştirin ve “Şimdi Tara” seçeneğini seçin.

3 virüs tarama penceresini çalıştırın

3 virüs tarama penceresini çalıştırın

Antivirüsün sisteminizi taramasını, herhangi bir virüs bulmasını ve bu öğeleri kaldırmasını bekleyin. Ardından PC’nizi yeniden başlatın ve Outlook’u başlatın.

Outlook Windows Önbelleğinizi Temizleme

Outlook, uygulama deneyimini hızlandırmak için çeşitli dosyaları önbelleğe alır. Uygulamayla ilgili sorun yaşadığınızda büyük olasılıkla uygulamanın önbelleğe alınan dosyaları bozulmuştur. Bu durumda, sorununuzu çözmek için uygulamanızın önbelleğini kaldırmanız gerekecektir.

İLGİLİ HABER  Microsoft Outlook'ta Üstü Çizili Text Nasıl Yapılır?

Şans eseri, e-postalar ve kişiler gibi depolanan verilerinizi etkilemeden Outlook’un önbellek dosyalarını silebilirsiniz. Uygulamanız, siz e-posta gönderip alırken ve diğer uygulama özelliklerini kullanırken bu dosyaları yeniden oluşturur.

Bunu yapmak için Windows+R kullanarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. Kutuya aşağıdaki yolu yazın ve Enter‘a basın:

%localappdata%\Microsoft\Outlook

Açık klasörde “RoamCache” klasörüne erişin. Burada Ctrl+A tuşlarına basarak bütün dosyaları seçin. Daha sonra seçilen bir dosyaya sağ tıklayın ve “Sil“i seçin (çöp kutusu simgesi).

4 görünüm önbelleğini sil

4 görünüm önbelleğini sil

Önbellek dosyalarınız silindiğinde Outlook’u başlatın ve uygulama sorunsuz açılmalıdır.

Outlook Uygulamanızı Onarma

Outlook gibi bir Microsoft Office uygulaması çalışmayı bıraktığında, uygulamanızı düzeltmek için Office’in yerleşik onarım aracını kullanın. Microsoft bu aracı tüm Office yüklemelerine dahil eder ve bunu tüm Office uygulamalarınızla ilgili sorunları bulmak ve çözmek için kullanabilirsiniz.

Araca erişmek için Denetim Masası‘nı açın ve “Program Kaldır” seçeneğini seçin.

5 program kaldırma kontrol paneli

5 program kaldırma kontrol paneli

Listeden Microsoft Office kurulumunuzu seçin ve üst kısımdaki “Değiştir” seçeneğini seçin.

6 microsoft office kurulumunu değiştirin

6 microsoft office kurulumunu değiştirin

Kullanıcı Hesabı Denetimi” isteminde “Evet” seçeneğini seçin.

Ofis onarım aracını ekranınızda göreceksiniz. Burada, “Hızlı Onarım” seçeneğini etkinleştirin ve “Onar“ı seçin.

7 onarım görünümü

7 onarım görünümü

Araç, Outlook sorununuzu çözerken bekleyin.

Outlook sorununuz devam ederse uygulama sorunlarınızı düzeltmek için onarım aracının “Çevrimiçi Onarım” seçeneğini kullanın. Bu seçenek ilk seçenekten daha uzun sürer ve uygulama sorunlarınızı çözmek için aktif bir internet bağlantısı gerektirir. Bu uygulamayı kullandıktan sonra Outlook uygulamanızı başlatın; beklendiği gibi çalışması gerekir.

İLGİLİ HABER  Outlook Mobil Uygulama Bazı Büyük Değişikliklere Gidiyor

Bilgisayarınızda Outlook’u Güncelleştirin

Outlook sürümünüz eskiyse bu yüzden açamıyorsunuz olabilir. Eski uygulama sürümlerinde çoğu zaman birçok sorun bulunur ve bu sorunlar genellikle yeni sürümlerde giderilir. Başlatma probleminizi çözmek için Outlook uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

Uygulamanız açılmadığı için güncellemeyi tetiklemek için bilgisayarınızda başka bir Office uygulaması kullanmanız gerekecektir. Bunun nedeni, bir Office uygulamasını güncelleştirdiğinizde, bu uygulamanın bilgisayarınızdaki diğer tüm Office uygulamalarını da otomatik olarak güncelleştirmesidir.

Bunu yapmak için bilgisayarınızda Outlook olmayan bir Office uygulamasını başlatın. Word programını kullanacağız. Uygulamanın sol kenar çubuğunda “Hesap” seçeneğini seçin.

8 kelimelik hesap ayarları

8 kelimelik hesap ayarları

Sağ bölmede Güncelleştirme Seçenekleri > Şimdi Güncelleştir‘i seçin.

9 Microsoft Office uygulamalarını güncelleme

9 Microsoft Office uygulamalarını güncelleme

Office uygulamalarınızı güncelleştirmek için ekrandaki yönergeleri izleyin. Ardından Outlook uygulamanızı başlatın ve sorunsuz bir şekilde açılmalıdır.

Outlook’ta Görünüm Ayarlarınızı Sıfırlama

Bazen Outlook, görünüm ayarlarınızı uygulamaya yükleyemediğinde açılmayabilir. Bu durumda uygulamayı açmadan önce görüntüleme ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için Windows + R‘yi kullanarak Çalıştır‘ı açın. Bu kutuya aşağıdaki komutu yazıp Enter‘a basın:

outlook.exe /cleanviews
10 görünüm görünümü ayarlarını sıfırlama

10 görünüm görünümü ayarlarını sıfırlama

Bu komut Outlook‘u başlatır ve görünüm ayarlarınızı temizler. Artık sorununuz çözülmüş olmalı.

Outlook’un açılmaması, birçok kullanıcı için yaygın bir sorundur. Ancak, bu makalede belirtildiği gibi, çeşitli çözüm yolları mevcuttur. Umarım bu bilgiler, Outlook’unuzu tekrar çalışır duruma getirmenize yardımcı olur.

Windows 11 veya Windows 10 bilgisayarınızda Outlook’un sorunsuz bir şekilde açılmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. En sevdiğiniz e-posta istemcisini kullanmanın keyfini çıkarın! Bol şans! 🍀

Sıkça Sorulan Sorular 🙋‍♀️

 1. Outlook neden açılmıyor?
  • Outlook’un açılmamasının birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında yazılım çakışmaları, virüsler veya hatalı güncellemeler bulunabilir.
 2. Outlook’u nasıl güvenli modda açabilirim?
  • Outlook’u güvenli modda açmak için, “Outlook /safe” komutunu çalıştırabilirsiniz.
 3. Outlook’u nasıl güncellerim?
  • Outlook’u güncellemek için, “Dosya” menüsünden “Office Hesabı”nı seçin ve “Güncelleme Seçenekleri”ni tıklayın.
 4. Outlook hala açılmıyorsa ne yapmalıyım?
  • Eğer Outlook hala açılmıyorsa, bir IT uzmanına başvurmanızı öneririz.
 5. Outlook’un en son sürümü nedir?
  • Outlook’un en son sürümü, Microsoft’un web sitesinde bulunabilir.