Excel yıllardır elektronik tablolara resim eklemeyi destekledi, ancak bunlar hücrelerde görünmek yerine sayfanın üzerinde yüzdü. Sonunda değişiyor.

Microsoft şimdi Excel’de bir hücre içinde bir görüntü döndüren IMAGE adlı yeni bir işlevi test ediyor. Mevcut görüntü ekleme yönteminin (Ekle sekmesinden) aksine, yeni işlev görüntüyü hücrenin içinde tutar, böylece siz satırları ve sütunları ayarlarken amaçlanan yerinde kalabilir.

function

function

=IMAGE(“https://support.content.office.net/en-us/media/2d9e717a-0077-438f-8e5e-f85a1305d4ad.jpg”, “Sphere”)

Yeni GÖRÜNTÜ işlevi, BMP, JPG/JPEG, GIF, TIFF, PNG, ICO veya WebP biçiminde olabilen belirli bir URL’den bir görüntüyü içe aktarır. İsteğe bağlı olarak, ekran okuyucular ve diğer erişilebilirlik araçları için yararlı olan bir alternatif metin (alternatif metin) değeri belirleyebilirsiniz. Genişlik ve yükseklik piksel olarak tanımlanabilir veya diğer üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: resmi en boy oranıyla sığdır, en boy oranını yok sayarak resmi sığdır veya orijinal boyutu koru (hücre sınırını aşabilir).

=IMAGE(source, [alt_text], [sizing], [height], [width])

Resimler, özellikle örnek girdileri, matematiksel modelleri ve diğer verileri göstermek için Excel elektronik tabloları için zaten paha biçilmezdir. Görüntüleri doğrudan hücrelere ekleyebilme özelliği, özellikle daha çok bir web sayfası veya Word belgesi gibi görünmesi gereken şablonlar ve belgeler oluşturan herkes için yararlıdır. Aylık bütçe çizelgenizi birkaç ilgili mem ile de zenginleştirebilirsiniz.

GÖRÜNTÜ işlevi artık Windows, Mac, iPhone, iPad ve Android’de Office Insider‘lar için Beta Kanalı derlemelerinde kullanılabilir. Tüm sorunlar giderildikten sonra, Microsoft, Microsoft 365 aboneliği olmayan bir bilgisayarda Excel kullanan kişiler dışında, yeni özellikler genellikle abonelik dışı uygulamalara sunulmadığından, bunu herkese sunacaktır.

Kaynak: Microsoft
İLGİLİ HABER  Excel'de Boş Satırları Nasıl Kaldırırım?

Etiketler: