Üniversite makalenizin belirli gereksinimleri nasıl karşılayacağını bulmaya çalışmak için zaman harcamadan yeterince zor. Microsoft Word, okul kağıtlarınızı yazmayı ve biçimlendirmeyi biraz daha kolaylaştıran birkaç özellik sunar.

Araştırma Aracı ile Kaynak Bulma

Denemenizi oluştururken muhtemelen zaman harcayacağınız görevlerden biri araştırmadır. Word ile tarayıcınız arasında gidip gelmek yerine, yerleşik Araştırmacı aracını kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, makaleniz için ihtiyaç duyduğunuz bilimsel makaleler, web siteleri, resimler ve benzeri öğeler gibi kaynakları bulabilirsiniz. Ardından, öğeleri ekleyin, alıntılar ekleyin ve doğrudan Researcher’dan kaynak gösterin.

Referanslar sekmesinde, şeridin Araştırma bölümündeki “Araştırmacı”yı tıklayın.

Sağdaki kenar çubuğu açıldığında, arama teriminizi girin ve Enter’a basın.

Daha sonra, Bing tarafından sağlanan teriminiz için tüm sonuçları göreceksiniz. Dergilerden ve web sitelerinden ayrıntıları gözden geçirebilir, daha fazla okumak için bir öğe seçebilir ve hatta kaynağı doğrudan makalenize ekleyebilirsiniz.

Araştırmacı Kelime Özellikleri Kolej

Araştırmacı Kelime Özellikleri Kolej

Akıllı Arama ve Arama Kullanımı

Word’de araştırma yapmak için bir başka kullanışlı araç da Akıllı Arama veya Arama aracıdır. Researcher’dan biraz farklı olan bu arama aracı, bir arama teriminin tanımlarını, telaffuzlarını ve temel bilgilerini bulmanıza yardımcı olur. Belirli türdeki maddeler için, makalenize bir bağlantı veya alıntı ekleyebilirsiniz. Araç temelde oldukça kullanışlı olabilecek genel aramalar içindir.

İLGİLİ HABER  Word dosyalarında sabitlenmiş satır ve sütunlar nasıl oluşturulur? #28

Bu, doğrudan Referanslar sekmesindeki Araştırmacı düğmesinin solundadır. Kenar çubuğunu açmak için Akıllı Arama ya da Arama düğmesini tıklayın. Ardından arama teriminizi en üstteki kutuya girin.

Referanslar Arama Kelimesi Özellikler Kolej

Referanslar Arama Kelimesi Özellikler Kolej

Sonuçları web veya medyaya göre daraltmak için Daha fazla açılır oku kullanabilirsiniz. Bu, size bir tanım, referanslar için popüler web siteleri ve arama teriminiz için resimler veya başka medya sağlamak için yararlıdır.

Arama Aracı Kelime Özellikleri Kolej

Arama Aracı Kelime Özellikleri Kolej

Görüntülenen öğenin türüne bağlı olarak, bu kaynağı belirtmek, bir bağlantı eklemek veya tüm ayrıntılar için öğeyi açmak için artı işaretini veya üstteki üç noktayı seçebilirsiniz.

Arama Eylemleri Kelime Özellikleri Kolej

Arama Eylemleri Kelime Özellikleri Kolej

Alıntı ve Kaynakça Ekleme

Araştırmanızı yaptıktan sonra sıra alıntılar oluşturmaya gelir. Normalde metin içi referanslarınızın kaynaklarını listelemek için bir kaynakçaya ihtiyacınız vardır. Word, kaynaklarınızı belirtmeyi ve bunları doğru şekilde listelemeyi kolay bir iş haline getirir.

Denemeniz için MLA, APA, Chicago veya başka bir stil kullanmanız gerekip gerekmediğini, alıntılarınızı ve bibliyografyanızı yalnızca birkaç adımda ekleyebilirsiniz.

Bir alıntı eklemek için, Şeritteki Referanslar sekmesine ve Alıntılar ve Kaynakça bölümüne gidin. Stil açılır listesinden yazma formatını seçin.

Referanslar Stil Kelime Özellikler Kolej

Referanslar Stil Kelime Özellikler Kolej

Ardından, Alıntı Ekle > Yeni Kaynak Ekle’yi seçin, gerekli tüm bilgileri girin ve “Tamam”ı tıklayın. Daha sonra metninizde alıntınızı göreceksiniz.

Kaynak Kelime Özellikleri Oluşturun Kolej

Kaynak Kelime Özellikleri Oluşturun Kolej

Bibliyografya oluşturmaya hazır olduğunuzda, imlecinizi istediğiniz yere getirin. Referanslar sekmesindeki Bibliyografya açılır kutusunu seçin ve kullanmak istediğinizi seçin.

Kaynakça Seçin Kelime Özellikleri Kolej

Kaynakça Seçin Kelime Özellikleri Kolej

Bu, daha önce seçtiğiniz yazı stiline göre kaynakçayı sizin için otomatik olarak oluşturur ve biçimlendirir.

Kaynakça Kelime Özellikler Kolej

Kaynakça Kelime Özellikler Kolej

Tüm ayrıntılar ve ek özellikler için, Word’deki alıntılar ve bibliyografyalar hakkındaki özel makalemize bakın.

İLGİLİ HABER  Microsoft Word'de Karanlık Mod (Gece Modu) Nasıl Kapatılır?

Bağlantı (Link) Eklemek

Belgenize alıntılar ve başka referanslar eklediğinizde, bunlar web üzerindeyse bunlara bağlantı vermeniz gerekebilir. Belgenizdeki metne kolaylıkla köprü ekleyebilirsiniz.

Bağlantı vermek istediğiniz metni seçin ve sağ tıklayın veya Ekle sekmesine gidin.

Bağlantılar > Bağlantı Ekle’yi seçin ve görüntülenen kutuda “Var Olan Dosya veya Web Sayfası”nı seçin. Adres kutusuna kopyalanmış bir URL girin veya yapıştırın ve “Tamam”ı tıklayın.

Bağlantı Word Özellikleri Ekle Kolej

Bağlantı Word Özellikleri Ekle Kolej

Daha sonra metninizin web kaynağınıza bağlı olduğunu göreceksiniz.

Bağlantılı Metin Kelime Özellikleri Kolej

Bağlantılı Metin Kelime Özellikleri Kolej

Dipnotları ve Son Notları Dahil Etme

Bildirinize eklemek istediğiniz yorum veya ek bilgiler gibi notlarınız varsa, bunları dipnot ve son notlara dahil edebilirsiniz. Bu, ihtiyacınız olan bilgileri ana içerikten uzaklaşmadan sayfanın altına (dipnot) veya bölümün veya kağıdın sonuna (son not) eklemenize olanak tanır.

Birini veya diğerini eklemek için imlecinizi metninizde göstergenin görünmesini istediğiniz yere yerleştirin. Şeridin Başvurular sekmesine ve Dipnotlar bölümüne gidin. “Dipnot Ekle” veya “Sonnot Ekle”yi seçin.

Dipnot Ekle Word Özellikleri Kolej

Dipnot Ekle Word Özellikleri Kolej

İmlecinizi yerleştirdiğiniz üst simge göstergesini görecek ve ayrıntılarınızı eklemek için otomatik olarak dipnota veya sonnota yönlendirileceksiniz.

Dipnot Kelime Özellikler Kolej

Dipnot Kelime Özellikler Kolej

Biçimi, yerleşimi, numaralandırmayı veya diğer özellikleri ayarlamak istiyorsanız, Word’deki dipnotlar ve son notlar hakkındaki tam eğiticimize göz atın.

İLGİLİ HABER  Word'de Sayfa Kenarlıklar'ı Nasıl Kaldırılır

Denklemlerin Girilmesi ve Numaralandırılması

Hazırladığınız kağıt türü bir matematik dersi içinse, muhtemelen denklemleri eklemeniz gerekecektir. Word ile, doğru biçimlendirilmiş denklemler ekleyebilir ve eklediğiniz denklemleri de numaralandırabilirsiniz.

Denklem eklemek için, Ink to Math denklem düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Draw sekmesine gidin ve “Ink to Math” seçeneğini seçin.

Geniş orta alana denkleminizi yazın ve üstte bir önizleme göreceksiniz. Silmeyi kullanabilir, gerektiği gibi seçip düzeltebilir veya araçları temizleyebilirsiniz.

Matematik İçin Mürekkep Word Özellikleri Kolej

Matematik İçin Mürekkep Word Özellikleri Kolej

Bitirdiğinizde, denklemi kağıdınıza eklemek için “Ekle” ye tıklayın.

Girdi Matematik Kelime Özellikleri Kolej

Girdi Matematik Kelime Özellikleri Kolej

Denklemlerinizi numaralandırmanız gerekiyorsa veya basitçe tercih ederseniz, bunlara kolayca altyazı ekleyebilirsiniz. Bir denklem seçin, Referanslar sekmesine gidin ve şeridin Başlıklar bölümünde “Altyazı Ekle” seçeneğini seçin.

Altyazı Ekle Word Özellikleri Kolej

Altyazı Ekle Word Özellikleri Kolej

Altyazı kutusu açıldığında, Etiket açılır listesinden “Denklem”i seçin. Ardından konumu seçin veya numarayı gerektiği gibi ayarlayın. Altyazıyı eklemek için “Tamam”a tıklayın.

Başlık Kelimesi Özellikler Kolej

Başlık Kelimesi Özellikler Kolej

Sayfa veya Bölüm Numaralarını İçerme

Denemeniz için gerekli olabilecek Word’ün bir özelliği daha numaralandırmadır. Sayfa veya bölüm numaraları ekleyebilir, yerleşimi seçebilir ve bir başlık sayfası kullanıyorsanız ilk sayfayı farklı yapabilirsiniz.

Sayfa numaraları eklemek için, şeridin Ekle sekmesine ve Üst Bilgi ve Alt Bilgi bölümüne gidin. Sayfanın alanını seçmek için Sayfa Numarası açılır menüsünü kullanın ve sonra sayıların konumu için bir seçenek belirleyin.

Sayfa Numarası Kelime Özellikleri Kolej

Sayfa Numarası Kelime Özellikleri Kolej

Sayı içeren sayfaları değiştirmek, numaralandırmadan ilk sayfayı kaldırmak ve sayfa numaralarına diğer ayrıntıları eklemek için Üstbilgi ve Altbilgi sekmesini açın. Sayfa numaralarınızı yerleştirdiğiniz üstbilgi veya altbilgiye çift tıklarsanız bu sekmeyi göreceksiniz.

Biçim Sayfa Numarası Kelime Özellikler Kolej

Biçim Sayfa Numarası Kelime Özellikler Kolej

Bölüm numaralarını kullanmayla ilgili ayrıntılar için Word’de sayfa numaralarıyla çalışmak için nasıl yapılır makalemize bakın.

Kaynaklara atıfta bulunmak, onlara bağlantı vermek, araştırma yapmak ve makalenizi sayfa numaralarıyla düzenlemek için bu Word özellikleri, okul yılınız için harika bir başlangıç yapmanızı sağlamalıdır.

 

Etiketler: