Excel elektronik tablolarında veri depolamak için binlerce hücre bulunabilir ve bu da birçok hücrede görünür veri olmasa bile bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Neyse ki Microsoft, e-tablo performansını artırmak için yeni bir özellik sunuyor.

Microsoft, yakın zamanda yayınlanan bir blog gönderisinde, artık biçimlendirme ve stil bilgilerine sahip boş hücrelerin genellikle performansı yavaşlatabileceğini ve dosya boyutunu artırabileceğini belirtti. Şirket, “Zamanla bir çalışma kitabının veri içermeyen ancak yine de artık çok az veya hiç kullanılmayan gizli bilgiler içeren hücreleri toplayabildiğini gözlemledik. Bu hücreler başlangıçta veri ve biçimlendirmeye sahip olabilir, ancak şimdi hiçbir veriye sahip değiller, ancak yine de biçimlendirme içerdikleri için yer kaplıyorlar.”

Microsoft’un bunu düzeltmeye yönelik ilk denemesi, Excel Online’daki Gözden Geçir sekmesinden erişilebilen yeni bir “Performansı Kontrol Et” özelliğidir. Dolgu rengi veya özel metin hizalaması gibi hala biçimlendirme verileri içeren boş hücreleri arar ve verileri temizlemeniz için size bir düğme verir. Microsoft’un örneğinde, dosya boyutu 3,14 MB’den 17,5 KB’ye düşen bir milyondan fazla boş hücre içeren bir elektronik tablo kullanıldı. Daha da önemlisi, özellik otomatik olarak çalışmaz, bu nedenle daha sonra kullanmayı düşündüğünüz biçimlendirmeyi kaybetme konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Check Performance, ücretli Microsoft 365 aboneleri için şimdi Excel Online’a yayılıyor ve Microsoft, özelliği Windows ve Mac için Excel’e getirmenin “yaklaşan planları” olduğunu söylüyor. Şirket ayrıca, Kontrol Performansı algılamasına eklenebilecek diğer yaygın sorunları da araştırıyor.

İLGİLİ HABER  Excel'de Açılır Liste Pencereler Nasıl Kaldırılır?

Kaynak: Microsoft

Etiketler: