Microsoft, şirketin büyük kuruluşlar için yeni ürün ve hizmetleri tanıttığı yıllık “Inspire” etkinliğini bugün gerçekleştirdi. Bugünkü duyurulardan biri, yeni bir işbirliği aracı olan “Excel Live” idi.

Excel Live, Microsoft Teams için en son ortak çalışma özelliğidir ve PowerPoint Live‘a ve halihazırda Teams‘de bulunan diğer araçlara eklenir. Ekip aramasındaki kişiler, bir Excel elektronik tablosunu katılımcılarla paylaşabilir ve bu tablo daha sonra görüşmedeki herkes tarafından görüntülenebilir ve düzenlenebilir. Pek çok görüntülü sohbet ve konferans hizmetinde zaten beyaz tahta tarzı ortak çalışma alanları vardır, ancak Excel Live mevcut elektronik tabloları kullanır ve değişiklikleri daha sonra kolayca açılıp değiştirilebilen bir dosyaya geri kaydedebilir.

Excel Canlı Sohbet

Excel Canlı Sohbet

Microsoft, bir blog gönderisinde, “E-tabloları bir Teams toplantısında paylaşmak oldukça tek taraflı bir deneyim oldu. Siz bir dosya paylaşırsınız ve siz güncellemeleri yaparken diğer herkes izler. Peki ya grubunuz bu toplantı zamanını işi birlikte yapmak için kullanabilseydi? Öğrendiklerimizi ve günümüz iş yerlerinin değişen ihtiyaçlarını temel alarak, Microsoft Excel çalışma kitapları üzerinde çalışmak için geliştirilmiş bir işbirliği çözümü (Excel Live) oluşturduk ve grubunuzun Teams toplantılarınızda gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmasına olanak sağladık.

Excel Live, “Ağustos sonunda” genel önizlemede kullanıma sunulacak, ancak ne yazık ki yalnızca Microsoft Teams aracılığıyla kullanıma sunulacak. Teams kullanan bir şirkette veya kuruluşta değilseniz ya da ücretli bir aile Microsoft 365 aboneliği aracılığıyla buna erişiminiz yoksa, bir web Excel dosyasını düzenlemeye bağlı kalmanız gerekir (genellikle canlı dosyalarda pek işe yaramaz). Google E-Tablolar gibi düzenlemeler).

Kaynak: Microsoft
İLGİLİ HABER  Microsoft Excel'de CAGR Nasıl Hesaplanır?