Microsoft, indirilen belgelerde VBA makrolarını bloke edecek olan ofis uygulamalarında bir güvenlik değişikliği yavaş yavaş sunuyor. Güncelleme bu ayın başlarında beklemeye alındı, ama şimdi tekrar oluyor.

BleepingComputer, Microsoft’un Microsoft Office’te uzun zamandır beklenen bir değişikliğe devam ettiğini ve bu da İnternet’ten indirilen belgelerdeki VBA makrolarını otomatik olarak engellediğini bildirdi. Bu özellik, Microsoft’un olumsuz geri bildirimlerden kaynaklandığını söylediği Temmuz başında beklemeye alındı. Şirket şimdi “farklı senaryolar için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu daha net hale getirmek için hem son kullanıcımız hem de yönetici belgelerimize güncellemeler yaptı.”

Mac ve Windows sürümlerinde (mobil veya web değil) mevcut olan Uygulamalar için Visual Basic (VBA) makroları, Office 97’ye geri dönün. Sistem ve ofis uygulamaları arasında veri göndermek. Makroların sınırsız doğası, ofis uygulamalarının popülaritesi ile birlikte, onları kötü amaçlı yazılım dağıtımı için popüler bir seçim haline getirmiştir. Örneğin, bir kişi bir kelime belgesini indirir ve makro istendiğinde çalıştırılmasına izin verirse bir bilgisayar tehlikeye atılabilir.

Yeni güvenlik özelliği sunulduktan sonra, indirilen belgelerdeki makrolar Excel, PowerPoint, Word, Visio ve Access’te otomatik olarak engellenecektir. Microsoft daha önce, Office LTSC, Office 2021, Office 2019, Office 2016 ve Office 2013 dahil olmak üzere, ofislerin şu anda desteklenen tüm sürümlerinde değişeceğini söyledi.

Değişikliğin herkese ne zaman sunulacağı için belirtilen bir tarih yok, ancak yakında gerçekleşmeli. Microsoft ayrıca yöneticilerin organizasyonları için davranışları değiştirmesine izin veriyor, bu nedenle işte veya okulda ofis kullanıyorsanız, farklı davranabilir (veya zaten makroları engelleyebilir).

Kaynak: BleepingComputer
İLGİLİ HABER  Sway Nedir ve Sway Nasıl Kullanılır?