Slayt gösterileri, işle ilgili sunumlardan daha fazlası için harikadır. Bir fotoğraf albümü oluşturmak ve unutulmaz bir şov için müzik veya görsel efektler eklemek için Microsoft PowerPoint’i kullanabilirsiniz.

Düğünler, yıldönümleri gibi özel günlerin kişisel sunumları ve hatta ana odak noktasının resimler olduğu organizasyonlar için slayt gösterileri için, PowerPoint’te nasıl fotoğraf albümü oluşturulacağına bakalım.

Not: Haziran 2022’de bu yazıdan itibaren, fotoğraf albümü özelliği yalnızca Windows’ta PowerPoint’te kullanılabilir.

PowerPoint’te Bir Fotoğraf Albümü Ayarlayın

PowerPoint’i açın ve boş bir sunu oluşturun veya var olanı kullanın. Fotoğraf albümünü oluşturduğunuzda, PowerPoint bunu otomatik olarak yeni bir slayt gösterisine yerleştirir.

Ekle sekmesine gidin, şeridin Resimler bölümünde Fotoğraf Albümü > Yeni Fotoğraf Albümü’nü seçin.

Fotoğraf Albümü penceresi açıldığında, kullanmak istediğiniz fotoğrafları ekleyerek işe başlayın. Solda, Şuradan Resim Ekle’nin altında, “Dosya/Disk”i tıklayın.

Dosya Disk PowerPoint Fotoğraf Albümü

Dosya Disk PowerPoint Fotoğraf Albümü

Her birini tıklatırken Ctrl’yi kullanarak bir seferde bir fotoğraf veya birkaç fotoğraf seçebilirsiniz. “Ekle”ye bastığınızda bu fotoğraflar, Fotoğraf Albümü penceresindeki Albümdeki Resimler kutusunda görünür. İstediğiniz tüm fotoğrafları ekleyene kadar aynı işlemi sürdürün.

Albümdeki Resimler PowerPoint Fotoğraf Albümü

Albümdeki Resimler PowerPoint Fotoğraf Albümü

Birini seçip ardından “Albümdeki Resimler” kutusunun altındaki yukarı ve aşağı okları kullanarak resimlerin sırasını yeniden düzenleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz bir fotoğrafı silmek için de Kaldır’ı kullanabilirsiniz.

Yukarı Aşağı Taşı PowerPoint Fotoğraf Albümü

Yukarı Aşağı Taşı PowerPoint Fotoğraf Albümü

Fotoğraf albümüne metin slaydı eklemek istiyorsanız soldaki “Yeni Metin Kutusu”na tıklayın. Daha sonra bu slaydı istediğiniz yere yerleştirmek için yukarı ve aşağı okları kullanabilirsiniz. Daha fazla metin slaytı da dahil edebilirsiniz. Sunuyu oluşturduktan sonra bu slaytlara metni ekleyeceksiniz.

Metin Kutusu PowerPoint Fotoğraf Albümü

Metin Kutusu PowerPoint Fotoğraf Albümü

Fotoğrafları Düzenle

Albümünüzdeki fotoğrafları düzenlemek veya düzeltmek için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Eşsiz bir görünüm için tüm fotoğraflarda siyah beyaz kullanabilirsiniz. Tüm Resimler Siyah Beyaz için Resim Seçenekleri’nin altındaki soldaki kutuyu işaretleyin.

Siyah Beyaz PowerPoint Fotoğraf Albümü

Siyah Beyaz PowerPoint Fotoğraf Albümü

Fotoğraflarınızı olduğu gibi tutmak, ancak birkaç küçük değişiklik yapmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Kutuyu işaretleyerek listedeki bir fotoğrafı seçin. Fotoğrafın önizlemesinin sağ altında, görüntüyü döndürmek, kontrastı ayarlamak ve parlaklığı artırmak veya azaltmak için düğmeleriniz bulunur.

Doğru PowerPoint Fotoğraf Albümünü Ayarlayın

Doğru PowerPoint Fotoğraf Albümünü Ayarlayın

Fotoğraf Albümünü Kişiselleştirin

Fotoğraf albümünüzü ayarlamak için bir parça daha, düzeni seçmektir. Fotoğraf Albümü penceresinin altındaki Resim Düzeni açılır kutusunu kullanarak istediğiniz düzeni seçin. Slayda Sığdır’ı kullanabilir veya slayt başına başlık içeren veya içermeyen bir, iki veya dört fotoğraf seçebilirsiniz.

Düzen PowerPoint Fotoğraf Albümü

Düzen PowerPoint Fotoğraf Albümü

Bir, iki veya dört resimli bir düzen seçtiğinizde, Albümdeki Resimler kutusunda hangi fotoğrafların sayılarla gösterildiği gibi gruplandığını göreceksiniz. Tekrar düzenlemek için yukarı ve aşağı okları kullanabilirsiniz.

Gruplandırılmış Fotoğraflar PowerPoint Fotoğraf Albümü

Gruplandırılmış Fotoğraflar PowerPoint Fotoğraf Albümü

Slayda Sığdır dışında bir düzen seçerseniz, resimlere çerçeve ekleyebilirsiniz. Dikdörtgen, yuvarlatılmış dikdörtgen veya yumuşak kenarlı çerçeve gibi seçenekler için Çerçeve Şekli açılan kutusunu kullanın.

Çerçeve PowerPoint Fotoğraf Albümü

Çerçeve PowerPoint Fotoğraf Albümü

Fotoğraflarınızı slaytlara sığdıramıyorsanız kullanabileceğiniz bir diğer özellik de başlıklardır. Tüm Fotoğrafların Altındaki Altyazılar için Resim Seçenekleri’nin altında soldaki kutuyu işaretleyin. Bu daha sonra her slaytta resmin altına fotoğraf adını içeren bir metin kutusu ekler. Bu altyazıyı saklayabilir veya daha açıklayıcı bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Başlıklar PowerPoint Fotoğraf Albümü

Başlıklar PowerPoint Fotoğraf Albümü

Bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz bir tema varsa, “Gözat”a basın, temayı seçin ve “Seç”e tıklayın.

Tema PowerPoint Fotoğraf Albümü

Tema PowerPoint Fotoğraf Albümü

Fotoğraf Albümü Oluşturun veya Düzenle

Fotoğraf albümünü ayarlamayı bitirdiğinizde, “Oluştur”a tıklayın ve yeni slayt gösterinizi göreceksiniz.

Oluşturulan Albüm PowerPoint Fotoğraf Albümü

Oluşturulan Albüm PowerPoint Fotoğraf Albümü

Bu seçenekleri belirlediyseniz, daha sonra başlıklar, başlıklar veya metin slaytları için metin ekleyebilirsiniz. Ayrıca sağda bir Tasarım Fikrini seçebilir, geçişler veya animasyonlar uygulayabilir veya isterseniz müzik ekleyebilirsiniz.

Normalde yaptığınız gibi slayt gösterinizi kaydedin. Ardından, fotoğraf albümünde değişiklik yapmak istiyorsanız, Ekle > Fotoğraf Albümü > Fotoğraf Albümünü Düzenle’ye gidin.

PowerPoint Fotoğraf Albümünü Düzenle

PowerPoint Fotoğraf Albümünü Düzenle

Düzenlemelerinizi yapın ve değişikliklerinizi uygulamak için “Güncelle”ye tıklayın.

Güncelleme PowerPoint Fotoğraf Albümünü Düzenle

Güncelleme PowerPoint Fotoğraf Albümünü Düzenle

PowerPoint’te en baştan bir fotoğraf slayt gösterisi oluşturabilirsiniz. Ancak fotoğraf albümü özelliği, bu unutulmaz sunumun oluşturulmasını çok daha kolay ve tutarlı bir görünümle yapar.

İLGİLİ HABER  PowerPoint Animasyonlarıyla Yapabilecek ve Bilmediğiniz 7 Özellik