Word Online İşbirliği için Hiç Bilmediğiniz Yeni Özellikler yıllardır piyasada, ancak Google Dokümanlar’a kıyasla hala bazı yararlı özellikler eksik. Neyse ki Microsoft, gözden geçirme modu paylaşımının eklenmesiyle açığı kapatmaya yönelik bir adım daha atıyor.

Word belgeleri, iki moddan birinde başkalarıyla zaten paylaşılabilir: salt görüntüleme ve düzenleme modu. Word, kişilerin belgeyi değiştirmeden önerilerde bulunabilecekleri (veya diğer kişilerin önerileri hakkında yorum yapabilecekleri) sağlam inceleme özelliklerine sahip olsa da, bu seçenek yalnızca tam düzenleme izniyle paylaştığınızda kullanılabilir. Birinin tam yazma erişimi vermeden bir belge üzerinde öneride bulunmasına izin vermek isteyebileceğiniz pek çok durum vardır – Google Dokümanlar‘da bu seçenek uzun zamandan beri vardır.

Kelime İnceleme Modu 1

Kelime İnceleme Modu 1

Microsoft, artık Google Dokümanlar‘ı, inceleme modu adı verilen üçüncü bir paylaşım seçeneğiyle eşleştiriyor. İnceleme modunda biriyle bir belge paylaştığınızda, diğer kişi tam düzenleme kontrolüne sahip olmaz, ancak yorum veya izlenen değişiklikler olarak öneriler ekleyebilir. Dokümanın sahibi veya tam düzenleme erişimine sahip herhangi biri önerilen değişiklikleri onaylayabilir.

Yeni seçenek, bir belgedeki Paylaş düğmesini tıklayıp ardından ‘Düzenleyebilir’ veya ‘Görüntüleyebilir’ yerine ‘İnceleyebilir’ seçeneğini belirleyerek kullanılabilir. Belge bağlantısına sahip herkesi inceleme iznine sahip olacak şekilde ayarlayabilir veya sınırlayabilirsiniz. belirli kişilere (bu, diğer kişinin giriş yapmasını gerektirir). Birisi inceleme iznine sahip bir belge alırsa, belge otomatik olarak Word’ün inceleme modunda açılır.

Kelime İnceleme Modu 2

Kelime İnceleme Modu 2

Microsoft, yeni paylaşım özelliğinin Word Online’da kullanıma sunulduğunu ve yakında Mac ve Windows için Word’e geleceğini söylüyor. Şirket ayrıca bunun yalnızca OneDrive’da depolanan belgeler için çalıştığını belirtti.

Kaynak: Ofis Blogu
İLGİLİ HABER  Word, Excel ve PowerPoint Dosyaları PDF Olarak Nasıl Gönderilir?

Etiketler:

,