Microsoft Office dosyanızın bir kopyasını PDF olarak göndermek istiyorsanız, bir dışa aktarma işlemiyle zaman kaybetmeyin. Doğrudan Word, Excel veya PowerPoint’ten bir ek olarak e-postayla gönderebilirsiniz.

Şimdiye kadar, muhtemelen dosyayı bir PDF’ye kaydetmek veya dönüştürmek için zaman ayırdınız, e-posta programınızı açtınız, mesajınızı yazdınız ve dönüştürülen dosyayı eklediniz. Ancak bu ekstra adımlardan birkaçını atmanıza gerek yok. Dosyayı uygulamadan PDF olarak gönderebilirsiniz.

Windows’ta Office Dosyasını PDF Olarak Gönderin

Word, Excel veya PowerPoint’ten PDF olarak bir dosya gönderdiğinizde, dosyanızı OneDrive’a kaydedip kaydetmediğinize bağlı olarak, birbirinden biraz farklı iki pencere görürsünüz.

Uygulama penceresinin sağ üstündeki Paylaş düğmesini seçerek başlayın.

PowerPoint Windows'u Paylaşın MS Dosyaları PDF Gönderin

PowerPoint Windows’u Paylaşın MS Dosyaları PDF Gönderin

Dosyayı OneDrive‘a kaydettiyseniz aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Pencerenin altındaki “Bir Kopya Gönder”i seçin ve küçük açılır kutuda “PDF”yi seçin.

Onedrive'da Kopya Gönder Windows MS Dosyaları PDF Gönder

Onedrive’da Kopya Gönder Windows MS Dosyaları PDF Gönder

Dosyanızı yalnızca yerel olarak kaydettiyseniz, bunun yerine aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Bunun Yerine Bir Kopya Ekle’nin altındaki en alttaki “PDF”yi seçin. Dosyayı önce OneDrive’a kaydetmeniz gerekmez.

OneDrive'da Değil Kopya Gönder Windows MS Dosyaları PDF Gönder

OneDrive’da Değil Kopya Gönder Windows MS Dosyaları PDF Gönder

Her iki seçenekle de e-posta oluşturma penceresinin zaten eklenmiş PDF dosyasıyla açıldığını göreceksiniz. Varsayılan olarak dosya adı e-postanızın konu satırı olur, ancak isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Ardından alıcıyı ekleyebilir, mesajı yazabilir ve yolda gönderebilirsiniz.

E-posta Outlook MS Dosyaları PDF Gönder

E-posta Outlook MS Dosyaları PDF Gönder

Mac’te bir Office Dosyasını PDF Olarak Gönderme

Windows’ta olduğu gibi, Mac’te PDF olarak bir Office dosyası gönderdiğinizde, birbirinden biraz farklı iki seçenek göreceksiniz.

İLGİLİ HABER  Microsoft Excel'de Hedef Arama Nasıl Kullanılır?

Uygulama penceresinin sağ üstündeki Paylaş düğmesini seçin.

Excel Mac'i Paylaşın MS Dosyaları PDF Gönderin

Excel Mac’i Paylaşın MS Dosyaları PDF Gönderin

Dosyayı OneDrive’a kaydettiyseniz, bir açılır menüyü görüntülemek için “Bir Kopya Gönder” seçeneğini seçin. Farklı Gönder’in yanındaki açılır menüyü tıklayın ve “PDF” seçeneğini seçin. “Ek Olarak E-posta” seçeneğini seçin.

OneDrive'da Kopya Gönder MacOS MS Dosyaları PDF Gönder

OneDrive’da Kopya Gönder MacOS MS Dosyaları PDF Gönder

Dosyanızı sadece yerel olarak kaydettiyseniz, farklı bir açılır pencere göreceksiniz. Bu pencerenin altındaki “Bir Kopya Gönder”i seçin.

OneDrive'da Değil Mac'i Kopya Gönder MS Dosyaları PDF'sini Gönder

OneDrive’da Değil Mac’i Kopya Gönder MS Dosyaları PDF’sini Gönder

Farklı Gönder’in yanındaki açılır menüyü tıklayın ve “PDF” seçeneğini seçin. “Ek Olarak E-posta” seçeneğini seçin.

Ek Olarak E-posta Mac MS Dosyaları PDF Gönder

Ek Olarak E-posta Mac MS Dosyaları PDF Gönder

E-posta oluşturma penceresi daha sonra PDF dosyası eklenmiş olarak açılır. Windows’un aksine dosya adı varsayılan olarak konu satırı değildir. Bu alan kendiniz doldurmanız için boş kalır. Mesajını tamamla ve hazır olduğunda gönder.

E-posta Posta MS Dosyaları PDF Gönder

E-posta Posta MS Dosyaları PDF Gönder

İsteğe bağlı olarak, e-posta yerine Mac’inizin Paylaş menüsünü kullanarak PDF’yi göndermek için yukarıdaki seçeneklerden herhangi biri için Paylaş düğmesini seçebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş Excel Mac MS Dosyalarını PDF Gönder

Sayfayı Paylaş Excel Mac MS Dosyalarını PDF Gönder

Office dosyanızı PDF olarak göndermek istediğinizde bunu gerçekleştirmek için ekstra adımlara gerek yoktur. Doğrudan Windows veya Mac üzerinde Word, Excel veya PowerPoint’ten gönderin.

İLGİLİ HABER  Excel Kullanıcısı Olmanızı Sağlayacak 15 İpuçları

Etiketler:

, , ,