Excel İçerisinde Ondalık Basamakları Değiştirmenin 3 Farklı Yolu, kullanmak istediğiniz belirli sayıda yeriniz olabilir. Excel’in her zaman aynı sayıda ondalık basamak kullanmasını veya ilerledikçe sayılara ayarlamasını sağlayabilirsiniz.

Sayı biçimini bir hücreye uyguladığınızda, numaranıza varsayılan olarak eklenmiş iki ondalık basamak göreceksiniz. Bu, birçok durumda kullanışlıdır, ancak hepsi değil. Ondalık sayılarınızın yuvarlanmasını istemeyebilirsiniz. Bunu değiştirmenin birkaç yolu var.

1. Ondalık Butonları Kullanın

Yalnızca belirli hücreleri değiştirmek istiyorsanız, şeritteki ondalık düğmeleri kullanmak en hızlı yoldur. Giriş sekmesine gidin ve Sayı bölümünde Ondalık Sayıyı Artır veya Ondalığı Azalt düğmesini seçin.

Ondalık Basamak Düğmeleri Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Ondalık Basamak Düğmeleri Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Varsayılan olarak, her tıklamada bir yer artar veya azalır. Böylece istediğiniz ondalık basamağa gelmek için düğmeye gerektiği kadar basmaya devam edebilirsiniz.

Ondalık Basamak Örnekleri Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Ondalık Basamak Örnekleri Excel Ondalık Sayıları Değiştir

2. Hücreleri Formatlayın

Ondalık basamakları değiştirmenin bir başka yolu da Hücreleri Biçimlendir seçeneğini kullanmaktır. Bir hücreye veya hücre aralığına sağ tıklayın ve “Hücreleri Biçimlendir” seçeneğini seçin.

Hücreleri Biçimlendir Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Hücreleri Biçimlendir Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Sayı sekmesinde ve solda Sayı seçiliyken, ondalık basamak sayısını girin veya sağdaki küçük artışlarla yukarı veya aşağı gitmek için okları kullanın. Değişikliği uygulamak için “Tamam”a tıklayın.

Biçim Sayı Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Biçim Sayı Excel Ondalık Sayıları Değiştir

3. Varsayılan Ondalık Basamakları Ayarla

Belki de Excel’deki her sayıya aynı ondalık basamakları uygulamak isteyebilirsiniz. Varsayılanı uygulamanın seçeneklerinde ayarlayabilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Excel'de Ortalama Nasıl Hesaplanır

Windows’ta Dosya > Seçenekler öğesini seçin. Soldaki “Gelişmiş” seçeneğini seçin. Ardından Otomatik Olarak Ondalık Nokta Ekle kutusunu işaretleyin ve ondalık basamak sayısını girmek veya okları kullanmak için kullanın.

Otomatik Windows Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Otomatik Windows Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Mac’te menü çubuğundan Excel > Tercihler öğesini seçin. Görüntülenen kutuda “Düzenle”yi seçin.

Tercihler Excel'i Düzenle Ondalık Sayıları Değiştir

Tercihler Excel’i Düzenle Ondalık Sayıları Değiştir

Otomatik Olarak Ondalık Nokta Ekle (Yerler) kutusunu işaretleyin ve sayıyı sağa ayarlamak için okları girin veya kullanın. Daha sonra kutuyu kapatabilirsiniz ve değişiklikleriniz otomatik olarak kaydedilecektir.

Otomatik Mac Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Otomatik Mac Excel Ondalık Sayıları Değiştir

Bu varsayılan seçenek uygun olsa da, ayarladığınız ondalık basamak sayısına bağlı olarak aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Unutma, girdiğin her sayı için ondalık basamak sayısını göreceksin.

Tam sayılar: Bunlar ondalık nokta olmaksızın görüntülenir. Örneğin, iki ondalık basamak belirlerseniz, 999 girin ve 999,00 görmeyi bekliyorsanız, durum böyle değildir. 999,00 yazsanız bile sonuç 999 olur. Bunu gidermek için yukarıdaki seçeneklerden birini kullanarak tam sayıların ondalık basamaklarını değiştirebilirsiniz.

Sayı girme: Bir ondalık sayı girmek için, tüm sayıları yazmanız yeterlidir. Örneğin, iki ondalık basamak belirlerseniz ve 29,95’i görüntülemek istiyorsanız, 2995 girersiniz.

Excel’de ondalık basamakları ayarlamak, bu farklı yöntemlerle kolaydır.

Etiketler: