PowerPoint Animasyonlarıyla eğlenceli PowerPoint sunumlarında avantajları vardır. Ama belki de istediğinizi görmediniz, farklı tetikleyicileri nasıl kullanacağınızdan emin değilsiniz veya ses ekleyebileceğinizi bilmiyorsunuz. Az bilinen animasyon seçenekleriyle ilgili yardım için buradayız.

Daha Fazla Animasyon Seçeneği Elde Edin

PowerPoint’teki Animasyonlar sekmesine gittiğinizde, şeritte hoş bir efekt koleksiyonu göreceksiniz. Belki birkaçına göz attınız ve hatta ön izleme yaptınız, ancak hiçbiri üzerinizde bir izlenim bırakmadı. Tahmin et ne oldu? Daha fazlası var!

Animasyonlar kutusunun sağ alt köşesinde bulunan oku seçin.

Açılır kutu açıldığında en alta doğru gidin. Daha Fazla Giriş Efekti, Daha Fazla Vurgu Efekti, Daha Fazla Çıkış Efekti ve Daha Fazla Hareket Yolu için seçenekler göreceksiniz.

Daha Fazla Efekt PowerPoint Animasyon Özelliği

Daha Fazla Efekt PowerPoint Animasyon Özelliği

Bu seçeneklerden birini seçtiğinizde şeritteki Animasyonlar kutusunda görünenden çok daha fazla animasyon görürsünüz. Örneğin, Daha Fazla Giriş Efekti görüntülerseniz, Animasyonlar kutusunda gördüğünüz bir düzine animasyona kıyasla yaklaşık 40 animasyon görürsünüz.

Daha Fazla Giriş Efekti PowerPoint Animasyon Özellikleri

Daha Fazla Giriş Efekti PowerPoint Animasyon Özellikleri

Ayrıca, Önizleme Efekti için alttaki kutuyu da işaretleyebilirsiniz. Ardından, listeden bir animasyon seçtiğinizde, onu uygulayıp kaydetmeden önce nasıl göründüğünü göreceksiniz. İstediğinize geldiğinizde, “Tamam” ı tıklayın.

İLGİLİ HABER  PowerPoint Sunumunda Nesneleri Canlandırmanın Yolları #18

Yönü veya Diziyi Değiştirin

Bazı animasyonlar için yönü veya sıralamayı seçebilirsiniz. Bu küçük ayarın öğelerinizin nasıl görüntülendiği üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Örneğin, “Girişte Uçma” efektini seçerseniz, sekiz farklı yönden birini seçebilir veya Şekil Girişi efekti için, şeklin içeri girmesini veya dışarı çıkmasını ve ardından dört farklı şekilden seçim yapmasını seçebilirsiniz.

Animasyonu seçin, Animasyonlar sekmesine gidin ve “Efekt Seçenekleri” açılır menüsünü açın. Ardından, daha benzersiz bir efekt için kullanmak istediğiniz yönü veya diziyi seçin.

Efekt Seçenekleri Şerit PowerPoint Animasyon Özellikleri

Efekt Seçenekleri Şerit PowerPoint Animasyon Özellikleri

Fly In animasyonunu kullanarak, aşağıda slayttaki her bir resmin konumuna göre farklı bir noktadan geldiğini görebilirsiniz.

Bir Animasyona Ses Ekleyin

PowerPoint slayt gösterinize ses ekleyebileceğinizi zaten biliyor olabilirsiniz, ancak animasyona ses ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Diğer ses efektleri arasında bir alkış, davul sesi, daktilo veya patlama çalabilirsiniz.

Kenar çubuğunu açmak için animasyonu seçin ve Animasyonlar sekmesinde “Animasyon Bölmesi”ni seçin.

Animasyon Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Animasyon Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Animasyonun sağındaki oku tıklayın ve “Efekt Seçenekleri”ni seçin.

Efekt Seçenekleri Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Efekt Seçenekleri Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Küçük penceredeki Efekt sekmesine gidin ve Ses açılır kutusunu kullanarak istediğinizi seçin. Dilerseniz ses seviyesini ayarlamak için sağ taraftaki hoparlör düğmesine tıklayabilirsiniz.

Ses PowerPoint Animasyon Özellikleri

Ses PowerPoint Animasyon Özellikleri

Ardından, sesi animasyona uygulamak için “Tamam” düğmesini tıklayın.

İLGİLİ HABER  Microsoft PowerPoint'te Nasıl Fotoğraf Albümü Oluşturulur

Bir Kelime veya Harf ile Metni Canlandırın

Göz atmak isteyebileceğiniz bir animasyon özelliği metin için geçerlidir. Her seferinde bir kelimeyi veya harfi hareketlendirmek istiyorsanız, bu harika bir etki yaratabilir.

Animasyon uygulamak istediğiniz metin kutusunu seçin ve istediğiniz animasyonu uygulayın. Animasyon Bölmesini açın, animasyonun yanındaki oka tıklayın ve “Efekt Seçenekleri”ni seçin.

Metin Efekti Seçenekleri Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Metin Efekti Seçenekleri Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Efekt sekmesine gidin ve Metni Canlandır açılır kutusundan “Kelimeye göre” veya “Harflere göre” seçeneğini seçin. Ardından, “Tamam”ı tıklayın.

Word PowerPoint Animasyon Özellikleri ile Canlandırın

Word PowerPoint Animasyon Özellikleri ile Canlandırın

Sunumu oynattığınızda, seçtiğiniz animasyona göre her bir kelimenin veya harfin uçup gittiğini, döndüğünü veya kaybolduğunu göreceksiniz.

Animasyon Tekrarı

Animasyon efektinizin birkaç kez tekrarlanmasını mı yoksa bir sonraki slayta geçene kadar mı olmasını istersiniz? Bu, PowerPoint’teki gizli canlandırma özelliklerinden biridir.

Animasyon sekmesindeki düğmeyi kullanarak Animasyon Panosunu açın. Kenar çubuğunda, animasyonun sağındaki oku ve “Zamanlama”yı seçin.

Zamanlama Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Zamanlama Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Küçük kutu açıldığında, Zamanlama sekmesi açılır, Tekrar açılır listesinden bir sayı seçin. 2, 3, 4, 5 veya 10 gibi seçenekler arasından seçim yapabilir veya istediğiniz efektin türüne bağlı olarak Bir Sonraki Tıklamaya Kadar veya Slayt Sonuna Kadar’ı seçebilirsiniz.

Tekrar PowerPoint Animasyon Özellikleri

Tekrar PowerPoint Animasyon Özellikleri

Animasyonu tetiklediğinizde, tekrarlandığını göreceksiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Nesneyi Canlandırın

Slaydınızda birbirini taklit etmek istediğiniz birden fazla öğe varsa, aynı anda birden çok öğeye animasyon uygulayabilirsiniz. Metin kutuları, şekiller, resimler veya simgeler için bunu kullanabilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Şimdiye Kadar Bilmediğiniz PowerPoint İşlevleri - Sürprizlerle Dolu! #25

Tüm slayt öğelerini seçmek için Windows’ta Ctrl+A, Mac’te Command+A klavye kısayolunu kullanın. Yalnızca belirli öğeleri seçmek için ilk öğeye tıklayın, Windows’ta Ctrl’ye veya Mac’te Command’a basılı tutun ve ardından diğer öğeleri tıklayın.

Birden Çok Görüntü Seçilmiş PowerPoint Animasyon Özellikleri

Birden Çok Görüntü Seçilmiş PowerPoint Animasyon Özellikleri

Elemanlarınızı seçtikten sonra istediğiniz animasyonu uygulayın. Efekt Seçeneklerini diğer herhangi bir animasyon gibi ayarlayabilirsiniz ve değişiklikler, Animasyon Bölmesinde göreceğiniz gibi tüm grup için geçerli olur.

Birden Çok Görüntü Seçim Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Birden Çok Görüntü Seçim Bölmesi PowerPoint Animasyon Özellikleri

Slayt gösterisini oynattığınızda, seçtiğiniz tüm öğelerin birlikte hareket ettiğini görmeniz gerekir.

Farklı Tetikleyiciler Kullan

Sunumunuzu bir bilgi noktasında olduğu gibi otomatik olarak yürütürseniz animasyonlarınız otomatik olarak görüntülenir. Ancak, her birini bir tıklamayla sunmak istiyorsanız, aslında hangi öğenin animasyonu tetikleyeceğini seçebilirsiniz.

Örneğin, başlıklar, metin, resimler ve şekiller gibi birden fazla slayt öğeniz olabilir. Bu belirli öğelerden birini animasyon tetikleyicisi olarak seçebilirsiniz.

Canlandırılmış öğeyi seçin ve Animasyonlar sekmesine gidin. Tetikleme açılır kutusunu açın ve Tıklandığında’ya gidin. Daha sonra açılır menüden istediğiniz öğeyi seçebilirsiniz.

PowerPoint Animasyon Özelliklerini Tetikleyin

PowerPoint Animasyon Özelliklerini Tetikleyin

Sununuzu önizlerken, seçtiğiniz öğenin üzerinde bir el simgesi göreceksiniz. Bu, öğenin bir işlem içerdiğine dair iyi bir göstergedir. Bu durumda eylem, animasyonu tetikler.

Tetikleyici El PowerPoint Animasyon Özellikleri

Tetikleyici El PowerPoint Animasyon Özellikleri

Animasyon efektleri kullanmanın onu geliştireceği bir sunum oluşturursanız, PowerPoint’te animasyonlar için bu ek seçenekleri unutmayın.

Daha fazlası için, PowerPoint’te yapabileceğinizi bilmediğiniz şunlara bakabilirsiniz.

 

Etiketler: