Excel de Grafiğinizi bir birleşik grafik haline getirerek, bir seri için “İkincil Eksen” seçeneğini etkinleştirerek ve seriyi birincil eksenden farklı bir tarzda çizerek Excel’de ikincil bir eksen ekleyebilirsiniz. Daha sonra ikinci ekseni kaldırmaya karar verirseniz, onu seçin ve Sil’e basın.

Excel de Farklı veri türlerinin grafiğini çizdiğiniz veya değerlerin değiştiği bir grafiğiniz varsa, daha kolay görüntüleme için ikinci bir eksen eklemeyi düşünün. Excel’de iki eksenli bir grafiği zahmetsizce nasıl oluşturacağınızı size göstereceğiz.

Excel de İkincil Bir Eksen Ne Zaman Kullanılır?

Excel de Para birimleri, yüzdeler, ondalık sayılar veya tam sayılarla karışık bir veri seriniz olabilir. Ya da belki de gösterdiğiniz değerler, grafiğin yeterince gösterebileceğinden daha büyük miktarlarda farklılık gösteriyor olabilir. Bu durumlarda, grafiğe ikinci bir dikey eksen eklemek, verileri daha etkili bir şekilde tasvir edebilir.

Excel de Örneğin, konumlarımız için giderleri ve gelirleri içeren veri kümemiz var. Ayrıca, bu sayıların giderleri ve geliri nasıl etkilediğini göstermek için her bir konum için çalışan sayısına da sahibiz. Bu çizelgede iki problem var.

İlk olarak, çalışanlar için değerler, giderler ve gelirler için en küçük miktarların çok altındadır. İkinci olarak, para birimi ve sayı formatlarının bir karışımına sahibiz. Verileri görmek neredeyse imkansız olmakla kalmıyor, aynı zamanda sayı değerleri olmadan da anlamsız.

Grafik İkinci Eksen Yok Excel İkincil Eksen

Grafik İkinci Eksen Yok Excel İkincil Eksen

Gördüğünüz gibi, bu verileri ikincil bir eksen olmadan çizmek, başarılı veya yararlı bir resim sağlamaz.

Excel’de İkincil Bir Eksen Ekleme

Henüz grafiğinizi oluşturmadıysanız, baştan bir birleşik grafik oluşturarak ikincil ekseni hemen ekleyebilirsiniz. Ancak grafiğiniz zaten varsa ve yalnızca ikinci ekseni ona eklemek istiyorsanız, grafiğinizi bir anlamda birleşik grafiğe dönüştüreceksiniz.

İki eksenli bir grafiğe dönüştürmeye başlamak için, ikincil eksene dönüştürmek istediğiniz eksene ilişkin göstergelerden birini seçin. Ardından, sağ tıklayın ve “Seri Grafik Türünü Değiştir” seçeneğini seçin.

Seri Grafik Türünü Değiştir Eksen Ekle Excel İkincil Eksen

Seri Grafik Türünü Değiştir Eksen Ekle Excel İkincil Eksen

Sol tarafta Combo seçili olarak Grafik Türünü Değiştir penceresinin açıldığını göreceksiniz. Sağda, altındaki verilerle birlikte geçerli grafik türünüz var.

Geçerli Grafik Excel İkincil Eksen

Geçerli Grafik Excel İkincil Eksen

Değiştirmek istediğiniz veri serisinin yanındaki Grafik Türü aşağı açılır kutusunu kullanın. Genellikle, ikinci eksen için işaretçili bir çizgi veya çizgi kullanmak iyi çalışır. Bununla birlikte, isterseniz benzersiz bir görünüm için alan veya çizgili dağılım gibi başka bir seçenek seçebilirsiniz.

Geçerli Grafik Excel İkincil Eksenini Değiştir

Geçerli Grafik Excel İkincil Eksenini Değiştir

Ardından, “İkincil Eksen” için aynı dizinin sağındaki kutuyu işaretleyin.

Daha sonra güncellenmiş grafiğin bir önizlemesini göreceksiniz. Gördüğünüz gibi, ikinci eksen kendi başına öne çıkıyor ve sağ taraftaki değerleri de içeriyor. Her ikisi de verilerin anlaşılmasını çok daha kolay hale getirir.

Geçerli Grafik Excel İkincil Ekseni Değiştirildi

Geçerli Grafik Excel İkincil Ekseni Değiştirildi

Not: Birleşik grafikler normalde sütun grafik tipiyle çalışır. Bu nedenle, bir kabarcık grafiği veya başka türde bir grafik kullanıyorsanız, bunu ayarlamanız gerekebilir.

İşiniz bittiğinde, değişikliği sayfanızdaki grafiğe uygulamak için “Tamam”a tıklayın. Ardından eksen başlıkları ekleyebilir veya daha fazla netlik için veri etiketleri ayarlayabilirsiniz.

İkinci Eksen Tablosu Excel İkincil Eksen

İkinci Eksen Tablosu Excel İkincil Eksen

Excel’de İkincil Ekseni Kaldır

Daha sonra grafiğinizde artık ikincil bir eksen istemediğinize karar verirseniz, onu kaldırma yönteminiz, kalan verileri nasıl görüntülemek istediğinize bağlıdır.

Tablodan Ekseni ve Verileri Kaldırma

İki eksenli grafiğinizden ekseni ve karşılık gelen verileri hızlı ve kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz. Grafik üzerinde ikincil ekseni seçin ve Sil tuşuna basın.

Ardından her ikisinin de tablodan kaldırıldığını göreceksiniz.

İkinci Ekseni Sil Excel İkincil Ekseni

İkinci Ekseni Sil Excel İkincil Ekseni

Ekseni Farklı Bir Tipe Dönüştürün

Yukarıdaki örnekteki gibi grafiğin üzerindeki verileri tutabilir ve türünü değiştirerek birleşik grafiğe dönüştürebilirsiniz.

Veri serisine sağ tıklayın ve “Seri Grafik Türünü Değiştir”i seçin.

Seri Grafik Türünü Değiştir Ekseni Kaldır Excel İkincil Eksen

Seri Grafik Türünü Değiştir Ekseni Kaldır Excel İkincil Eksen

Ardından, açılır menüden türünü seçin. İkincil Eksen kutusunun işaretini kaldırmayı unutmayın. Değişikliği uygulamak için “Tamam”a tıklayın.

Değişen İkinci Eksen Excel İkincil Eksen

Değişen İkinci Eksen Excel İkincil Eksen

İkincil Ekseni Birincil Eksene Dönüştürün

Diğer bir seçenek de ikincil ekseni birincil eksene çevirmektir. İkincil eksen için kullandığınız grafik tipine bağlı olarak bu sizin için ideal seçenek olabilir.

Veri serisini sağ tıklayın ve “Veri Serisini Biçimlendir” seçeneğini seçin.

Veri Serisini Biçimlendir Excel İkincil Eksen

Veri Serisini Biçimlendir Excel İkincil Eksen

Kenar çubuğu açıldığında Seri Seçenekleri bölümündeki Birincil Eksen seçeneğini seçin. Kısayol menüsünden bu noktaya yönlendirilmeniz gerektiğini unutmayın.

Birincil Eksen Excel İkincil Eksen

Birincil Eksen Excel İkincil Eksen

Yine grafik tipine bağlı olarak, dönüştürdükten sonra eksenin stilini değiştirmeniz gerekebilir. Bunu, sağ tıklayıp “Seri Grafik Türünü Değiştir”i seçerek ve daha önce açıklanan stili seçerek yapabilirsiniz.

Excel’de ikincil bir eksen ekleyerek, grafiğinizin okunabilirliğini iyileştirerek daha kullanışlı bir görsel haline getirebilirsiniz. Daha fazla Excel Grafiğine İkincil Eksen Ekleme veya Kaldırma Nasıl Yapılır? için açıklamaya ihtiyaç duyarsanız Google üzerinden Excel Grafiğine İkincil Eksen Ekleme veya Kaldırma Nasıl Yapılır? aramasını yaparak detaylı arama yapabilirsiniz.

Excel Sıklık Grafiği

soru ?

“Excel sıklık grafiği”, belirli bir aralıktaki verilerin sıklığını göstermek için Microsoft Excel’de oluşturulabilen bir grafik türüdür. Bu grafiğe genellikle “histogram” denir ve Excel’deki “Veri Analizi” aracındaki “Histogram” seçeneği kullanılarak oluşturulabilir. Bir sıklık tablosu oluşturmak için, verilerinizi belirli bir şekilde, genellikle iki sütun halinde düzenlemeniz gerekir: biri veri aralığı için, diğeri ise o aralıktaki verilerin sıklığı için. Veriler düzenlendikten sonra, grafiği oluşturmak için “Veri Analizi” aracındaki “Histogram” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Excel Sıklık Formülü

soru ?

Excel’de sıklık formülü, bir veri kümesinde belirli bir değerin kaç kez tekrarlandığını hesaplamak için kullanılan bir formüldür. Örneğin, bir sütun içinde “elma” değerinin kaç kez tekrarlandığını bulmak için =FREQUENCY(A1:A10, “elma”) formülünü kullanabilirsiniz. Bu formül A1’den A10’a kadar olan hücreleri kontrol eder ve “elma” değerinin kaç kez tekrarlandığını döndürür.

Excel Eksen isimlendirme

soru ?

Excel grafiklerinde, eksenlerin isimlendirilmesi, verilerin anlaşılmasını kolaylaştırmak için önemlidir. Eksenlerin isimlendirmesi, eksen etiketlerini ve başlıklarını değiştirmekle yapılabilir. Eksen etiketleri, eksen üzerinde verilerin gösterildiği düğüm noktalarını etiketlerken, eksen başlığı, eksenin neyi temsil ettiğini açıklar. Eksen isimlendirmesi, grafik tasarım araçlarını kullanarak veya Excel arabirimini kullanarak yapılabilir.

Excel ikincil Dikey Eksen Ekleme

soru ?

Excel’de ikincil dikey eksen eklemek için, grafik oluşturduktan sonra “Ekle Eksen” seçeneğini seçmeniz gerekir. “Ekle Eksen” seçeneği grafik seçim menüsünde veya “Veri” sekmesi altında bulunabilir. İkincil dikey eksen ekledikten sonra, verileri bu eksene göre gruplandırabilir ve grafiği daha anlaşılır hale getirebilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Excel'de Açılır Liste Pencereler Nasıl Kaldırılır?

Etiketler: