Word 6 Farklı Özgeçmiş Türünü Bir iş arayan olarak mutlaka okumalısınız. Özgeçmiş olmazsa olmazdır. Fakat farklı özgeçmiş türleri olduğunu fark ettiniz mi? Doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için, seçmeniz gereken özgeçmiş türüne yönelik seçenekler arasında size yol göstereceğiz.

Word Kronolojik Özgeçmiş

Word En yaygın özgeçmiş türlerinden biri kronolojik özgeçmiştir. Bu, eğitim, beceriler ve sertifikalar gibi diğer ayrıntılara girmeden önce çalışma geçmişinizi öne çıkarır.

Kronolojik bir özgeçmiş ne zaman kullanılır: Düzenli bir iş geçmişiniz olduğunda, zaman içinde iş seviyelerinde bir artış olduğunda veya işler arasında çok az boşluk olduğunda veya hiç boşluk olmadığında.

Tüm özgeçmişlerin hemen üst kısmında adınız ve iletişim bilgileriniz bulunmalıdır. İsteğe bağlı olarak, daha sonra bir giriş veya amaç ekleyebilirsiniz. Bu, kariyer hedeflerinize ek olarak deneyim ve becerilerinizin bir özetini içerebilir.

Eklemeniz gereken bir sonraki bilgi, çalışma geçmişinizdir. İşlerinizi ters kronolojik sırada, en sonuncusu başta olacak şekilde ekleyin. İşveren, pozisyon veya unvan, başlangıç ve bitiş tarihleri ve pozisyonun veya iş görevlerinin kısa bir açıklaması dahil olmak üzere temel iş ayrıntılarını listelediğinizden emin olun. Açıklamayı eklerken temiz bir görünüm için madde işaretleri kullanabilirsiniz.

Kronolojik Özgeçmiş Türleri

Kronolojik Özgeçmiş Türleri

İş deneyiminizi listeledikten sonra, ardından eğitim için bir bölüm ekleyin, ardından becerileriniz, sertifikalarınız, ödülleriniz ve gönüllü çalışmanız gelir.

İşlevsel Özgeçmişler

Bir başka yaygın özgeçmiş türü de işlevseldir. Bu, çalışma geçmişiniz, eğitiminiz ve diğer ayrıntılarınızdan önce becerilerinizi ve yeteneklerinizi gösterir.

İşlevsel bir özgeçmiş ne zaman kullanılır: Kariyer veya sektör değiştiriyorsanız, uzun süreli işsizlik yaşıyorsanız, yeni bir üniversite mezunuysanız veya becerilerinizi iş deneyiminizin üzerinde vurgulamak istediğinizde.

Yine üst kısma adınızı ve iletişim bilgilerinizi yerleştirin. Daha sonra, isteğe bağlı olarak bir kariyer özeti ekleyin. Özet zorunlu değildir, ancak yararlı bir giriş olabilir. Ana deneyiminizi, uygun becerilerinizi ve kariyer hedeflerinizi ekleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Word'de Sayfa Düzenleme Nasıl Yapılır?
İşlevsel Özet Becerileri Özgeçmiş Türleri

İşlevsel Özet Becerileri Özgeçmiş Türleri

Daha sonra, becerilerinizi listelemelisiniz. Her kategorideki becerilerinizin ve yeteneklerinizin maddeler halinde listelendiği kategorileri kullanmak en iyisidir. Özgeçmişinizin mükemmelleştirmek için en çok zaman harcamanız gereken alanı burasıdır. Her bir beceri kategorisiyle ilgili başarıları ve kazanımları eklediğinizden emin olun.

İşlevsel Özgeçmiş Türleri

İşlevsel Özgeçmiş Türleri

Beceriler bölümünün altında, önce en son işinizden başlayarak çalışma geçmişinizi ekleyin. Ardından eğitiminiz, sertifikalarınız ve ödüllerinizle tamamlayın.

Karma Özgeçmişler

Kombinasyon özgeçmişi, başka bir yaygın seçenektir. Bu özgeçmiş türü, kronolojik ve fonksiyonel özgeçmişlerin bir karışımıdır.

Kombine özgeçmiş ne zaman kullanılır: İş geçmişiniz ve becerileriniz eşit derecede önemli olduğunda, birkaç yıllık iş deneyimi olan erken bir profesyonelsiniz veya iş geçmişinizde çok az boşluk var veya hiç boşluk yok.

Adınız ve iletişim bilgilerinizden sonra, yukarıdaki özgeçmişler gibi bir giriş veya özet ekleyebilirsiniz. En alakalı deneyimlerinizi ve becerilerinizi kariyer hedeflerinizle birlikte vurgulayın.

Ardından, beceri ve yeteneklerinizi ekleyin. Bu bölüm, fonksiyonel özgeçmiş yapısından daha yoğun olacaktır. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili becerileri dahil ettiğinizden emin olun.

Kombinasyon Özgeçmiş Türleri

Kombinasyon Özgeçmiş Türleri

Beceriler bölümünden sonra, çalışma geçmişinizi ekleyin. Bu, önce en son işinizle birlikte kronolojik özgeçmişinize benzer olmalıdır. İşvereni, pozisyonunuzu, başlangıç ve bitiş tarihlerini ve kısa iş görevleriyle birlikte madde işaretlerini ekleyin.

Kombinasyon özgeçmişinizi eğitiminiz, sertifikalarınız, ödülleriniz ve benzer başarılarınızla tamamlayın.

Hedefli CV’ler

Daha az bilinen bir özgeçmiş türü ise hedeflenen özgeçmiştir. Bu özgeçmiş, başvurduğunuz belirli iş için uyarlanmıştır.

Hedeflenen bir özgeçmiş ne zaman kullanılır: Bazıları, oluşturduğunuz her özgeçmişin açık pozisyona yönelik olması gerektiğini söylüyor. Ama esas olarak, bu özgeçmiş türünü aradığınız iş için kullanmalısınız.

Hedefli bir özgeçmiş kullanmak için araştırmanızı yapın ve iş tanımını baştan sona gözden geçirin. Sahip olduğunuz becerileri ve doğrudan pozisyonla ilgili olan iş geçmişinizdeki işleri vurgulamalısınız.

İLGİLİ HABER  Microsoft Word'de Nesneleri ve Görüntüleri Kusursuz Hizalama

Hedeflenen bir özgeçmiş için temel olarak mevcut bir özgeçmişi kullanabilirsiniz. Ardından, ilgili becerilerinizi ve işlerinizi açık pozisyona bağlarken dahil etmek için özeti ve bölümleri düzenlemeniz yeterlidir.

Pozisyonla ilgili madde işaretleri ve anahtar kelimeler kullanarak yeteneklerinizi listelemelisiniz. Ayrıca, açık pozisyon için faydalı olan görevleri vurgulayarak, işlerinizi ters kronolojik sırayla listelemelisiniz.

Hedeflenen Gerçekten Özgeçmiş Türleri

Hedeflenen Gerçekten Özgeçmiş Türleri

Indeed’in Kariyer Rehberi, hedeflenen bir özgeçmiş için kullanmanız gereken yapıyla birlikte daha fazla öneri sunar.

Bilgi Grafiği Özgeçmişleri

Görselliğin önemli olduğu tasarım alanındaysanız, infografik özgeçmiş düşünebilirsiniz. Bu tür, tasarım becerilerinizi özgeçmişin kendisinin oluşturulmasında sergilemek içindir.

Bir infografik özgeçmiş ne zaman kullanılır: Sanat veya pazarlama endüstrisi gibi tasarım becerilerinin çok önemli olduğu yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız.

Bir infografik özgeçmiş görsel bir sunum olabilir, ancak yine de iş geçmişi, beceriler, eğitim, sertifikalar ve diğerleri gibi başarılar dahil gerekli tüm ayrıntıları içermelidir. Aradaki fark, bunları grafikler, kelime bulutları, yıldız sistemleri, zaman çizelgeleri, simgeler ve renkler kullanarak sunmanızdır.

İnfografik özgeçmişiniz için biraz ilham almak istiyorsanız, Resume Genius’taki örneklere ve şablonlara göz atın. Her zaman bir şablonla başlayabilir ve onu kendi tasarımlarınız ve renklerinizle ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Ya da bölümleri nasıl düzenleyeceğiniz ve becerilerinizi ve deneyiminizi en iyi şekilde nasıl sunacağınız hakkında fikir edinmek için örneklere bakın.

İnfografik Özgeçmiş Türleri

İnfografik Özgeçmiş Türleri

İpucu: İnfografik özgeçmişinizle birlikte geleneksel bir özgeçmiş eklemeyi düşünün.

Mini Özgeçmişler

Mini bir özgeçmiş tam da göründüğü gibi, tam bir özgeçmişin yoğunlaştırılmış bir versiyonudur. Normalde bunları kartvizitlerde görürsünüz, bu nedenle asgari düzeyde ancak önemli beceriler, deneyimler ve başarılar içerirler.

Kısa bir özgeçmiş ne zaman kullanılır: Bir kariyer fuarında, ağ oluşturmada veya benzer bir etkinlikteyken veya beklenmedik bir şekilde bir işe alım görevlisi veya potansiyel işverenle karşılaştığınızda.

İpucu: Beklenmedik karşılaşmalar için mini özgeçmiş kartınızı cüzdanınızda veya çantanızda saklayın.

Kartın bir tarafına adınızı ve iletişim bilgilerinizi, diğer tarafına ise en etkileyici becerilerinizi, başarılarınızı, deneyiminizi veya eğitiminizi madde imli liste formatında ekleyebilirsiniz. Veya kaç tane olduğuna bağlı olarak tüm ayrıntıları bir tarafa koyabilirsiniz. Mini bir özgeçmişin derli toplu olması nedeniyle, kendinizi düşünceli ve öz bir şekilde sergilediğinizden emin olun.

Başlamak için bazı mini özgeçmiş örnekleri için Balance’ye gidin.

Mini Bakiye Özgeçmiş Türleri

Mini Bakiye Özgeçmiş Türleri

Word’de açıp düzenleyebileceğiniz bir şablon için aşağıdaki seçenek için Anında Devam Şablonlarını ziyaret edin.

Mini Anında Özgeçmiş Şablonları Özgeçmiş Türleri

Mini Anında Özgeçmiş Şablonları Özgeçmiş Türleri

Artık özgeçmiş için seçeneklerinizin neler olduğunu bildiğinize göre, deneyiminize, becerilerinize, sektörünüze ve kariyer seviyenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Hangi Özgeçmiş Türü Kullanılmalı?

soru ?

Özgeçmiş türünün seçimi, iş arama amacınıza ve iş pozisyonuna göre değişebilir. Genel olarak, en yaygın olarak kullanılan özgeçmiş türleri şunlardır:

1. Chronological Özgeçmiş: Geçmişteki iş deneyimlerinizi tarih sırasına göre listeler. Bu tür özgeçmiş, iş deneyimi olan adaylar için uygun olabilir.
2. Functional Özgeçmiş: Becerilerinizi ve yeteneklerinizi odaklar. Bu tür özgeçmiş, iş deneyimi az olan veya kariyer değiştiren adaylar için uygun olabilir.
3. Combination Özgeçmiş: Chronological ve Functional özgeçmiş türlerinin birleşimidir. Bu tür özgeçmiş, iş deneyimi olan ve yeteneklerini vurgulamak isteyen adaylar için uygun olabilir.

En uygun özgeçmiş türünü seçerken, iş arama amacınıza ve iş pozisyonuna uygun olanı seçmeniz önemlidir.

Özgeçmiş Hangi Kalemle Yazılır?

soru ?

Özgeçmiş, kişinin eğitim durumu, iş tecrübesi, becerileri ve kişisel bilgileri gibi bilgileri içeren bir yazıdır. Özgeçmiş, genellikle sürekli ve tarih sırasına göre düzenlenir. Özgeçmiş, genellikle bir yazılı metin olarak hazırlanır ve elektronik veya kağıt olarak sunulabilir.

Özgeçmişte Hangi Bilgiler Bulunur?

soru ?

Özgeçmişte kişinin adı, doğum tarihi, yerleşim yeri, e-posta adresi, telefon numarası, eğitim bilgileri, iş tecrübesi, yabancı dil bilgisi, sertifika ve kurslar, referanslar, mesleki yetkinlikler ve özgeçmişte bulunması istenen diğer bilgiler yer alır.

Özgeçmiş Hangi Programda Hazırlanır?

soru ?

Özgeçmişler genellikle word processing programlarında (örneğin Microsoft Word, Google Docs) veya özgeçmiş yazılımlarında hazırlanabilir. Ayrıca online özgeçmiş oluşturma siteleri de kullanılabilir. Önemli olan özgeçmişinizin profesyonel görünmesi ve içeriğin doğru ve özet olmasıdır.

Özgeçmiş Hangi Ağızdan Yazılır?

soru ?

Özgeçmiş, genellikle kişinin dilinde yazılır. Örneğin, Türkiye’de Türkçe, Almanya’da Almanca, Fransa’da Fransızca gibi. Ancak, bazı durumlarda özgeçmişler, işverenin diline göre yazılabilir. Örneğin, bir Türk iş ararken Almanya’da bir işe başvurduğunda, özgeçmişini Almanca olarak yazmalıdır.

Etiketler:

,