Şekiller, resimler veya başka nesneler içeren bir belge oluşturduğunuzda, bunları sıralamak belgenizin görünümünde büyük fark yaratabilir. Neyse ki, Microsoft Word size nesnelerinizi hizalamanıza yardımcı olacak özellikler sunar.

Word’de Hizalama Kılavuzları’nı veya Kılavuz Çizgileri’ni etkinleştirerek, öğelerinizi sayfaya düzgün bir şekilde yerleştirebilir ve tutarlı ve profesyonel bir görünüm için sıralayabilirsiniz. Ayrıca, her özelliğin ayarlarını tercihinize göre özelleştirebilirsiniz.

Hizalama Kılavuzlarını Etkinleştirme ve Kullanma

Hizalama Kılavuzları’nı kullanarak, nesnenizi sayfada sürüklerken çizgiler görürsünüz. Bu, öğeyi varsayılan olarak üst, alt, sol ve sağ kenar boşluklarıyla hizalamanıza yardımcı olur.

Kılavuzları açmak için Düzen sekmesine gidin ve şeridin Düzenle bölümündeki Hizala açılır okunu seçin. Etkinleştirmek üzere özelliğin yanına bir onay işareti koymak için “Hizalama Kılavuzları”nı seçin.

Sürüklediğiniz nesneyi kılavuzlarla sıralanmış olarak gördüğünüzde, o noktaya yerleştirmek için bırakmanız yeterlidir.

Hizalama Kılavuzları Word Hizalama Nesneleri 2

Hizalama Kılavuzları Word Hizalama Nesneleri 2

Kılavuzları kapatmak için, yukarıdaki adımları izleyerek Hizalama Kılavuzları özelliğinden onay işaretinin seçimini kaldırın ve kaldırın.

Kılavuz Çizgilerini Etkinleştirme ve Kullanma

Belgenizdeki öğeleri sıralamanın bir başka iyi yolu da Kılavuz Çizgileri kullanmaktır. Bunlar, öğelerinizi serbestçe hareket ettirmenize ve ızgaraya göre eşit ve diğer nesnelerle yerleştirmenize olanak tanır.

Kılavuz çizgilerini açmak için Düzen sekmesine gidin ve Hizala açılır okunu seçin. Yanına bir onay işareti koymak ve etkinleştirmek için “Kılavuz Çizgilerini Görüntüle” yi seçin.

Kılavuz Çizgilerini Görüntüleme Word Hizalama Nesneleri

Kılavuz Çizgilerini Görüntüleme Word Hizalama Nesneleri

Ardından, belgelerinizin her sayfasını kaplayan kılavuz çizgilerinin nesnelerinizi doğru bir şekilde hizalamanıza olanak tanıdığını göreceksiniz.

İLGİLİ HABER  Word Online'da İşbirliği için Hiç Bilmediğiniz Yeni Özellikler
Kılavuz Çizgileri Word Hizalama Nesneleri

Kılavuz Çizgileri Word Hizalama Nesneleri

Kılavuz çizgilerini kapatmak için yukarıdaki adımları izleyin ve “Kılavuz Çizgilerini Görüntüle”nin seçimini kaldırın.

Izgara Ayarlarını Özelleştirme

Hem Hizalama Kılavuzları hem de Kılavuz Çizgileri için, nasıl göründükleri ve çalıştıkları ile ilgili ayarları ve seçenekleri ayarlayabilirsiniz. Düzen sekmesine ve Hizala açılır menüsüne dönün. Bu kez, “Izgara Ayarları” nı seçin.

Hizalama GridSettings Word Hizalama Nesneleri

Hizalama GridSettings Word Hizalama Nesneleri

Kılavuz ve Kılavuzlar kutusu açıldığında, en üstte Hizalama Kılavuzları için kullanılabilir ayarları görürsünüz. Hizalama Kılavuzları’nı görüntülemek için üstteki kutuyu işaretleyin. Ardından, isteğe bağlı olarak sayfa, kenar boşluğu ve paragraf kılavuzları için altındaki kutuları işaretleyin.

Hizalama Kılavuzu Ayarları Word Hizalama Nesneleri

Hizalama Kılavuzu Ayarları Word Hizalama Nesneleri

Nesnenizi diğer nesnelerle hizalamak için, Nesne Yakalama’nın altındaki kutuyu işaretleyin.

Nesne Yapışma Word Hizalama Nesneleri

Nesne Yapışma Word Hizalama Nesneleri

Kılavuz Çizgilerinin boyutunu ayarlamak için, bu boyutları seçmek üzere Yatay ve Dikey Aralık kutularını kullanın.

Kılavuz Ayarları Word Hizalama Nesneleri

Kılavuz Ayarları Word Hizalama Nesneleri

Kılavuzun kaynağını değiştirmek için Kenar Boşluklarını Kullan kutusunun işaretini kaldırın ve ölçümleri Yatay ve Dikey Kaynak kutularına girin.

Izgara Kaynağı Sözcük Hizalama Nesneleri

Izgara Kaynağı Sözcük Hizalama Nesneleri

Kılavuz Çizgileri’ni açmak için, Ekranda Kılavuz Çizgilerini Görüntüle için Izgarayı Göster’in altındaki kutuyu işaretleyin. Daha sonra Dikey ve Yatay yerleşim için ek ayarları yapabilirsiniz. Ayrıca, kılavuz çizgileri görüntülenmediğinde bile nesneleri ızgaraya yaslamak için alttaki kutuyu işaretleyin.

Kılavuz Word Hizalama Nesnelerini Göster

Kılavuz Word Hizalama Nesnelerini Göster

Not: Hizalama Kılavuzlarını ve Kılavuz Çizgilerini aynı anda kullanamazsınız. İki özellikten birini etkinleştirirseniz, diğerinin otomatik olarak kapandığını fark edeceksiniz.

Izgara Ayarları ile işiniz bittiğinde, değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” ı tıklayın. Bu ayarları tüm Word belgelerinizde kullanmak için “Varsayılan Olarak Ayarla”yı seçin.

Bu iki kullanışlı özellikle, bir sonraki Word belgenizdeki öğeleri mükemmel bir şekilde hizalayabilirsiniz.