Microsoft Office Mürekkep Özelliği Sözcüklerinizi, şekillerinizi veya denklemlerinizi karalamaktan hoşlanıyorsanız, bu öğeleri dönüştürmek için Microsoft Office’in mürekkep özelliklerini kullanabilirsiniz. Ink to Text, Ink to Shape ve Ink to Math ile doodle’larınızı kullanılabilir öğelere dönüştürebilirsiniz.

Kullanışlı bir diğer mürekkep özelliği de Ink Replay’dir. Bununla beraber, çizimleri baştan sona yeniden oynatabilirsiniz. Bu, deşifre etmek istediğiniz el yazısı işaretlemelerle dolu belgeler, elektronik tablolar veya slaytlar için kullanışlıdır.

Microsoft Office Mürekkep Özellikleri

Ink to Shape, Ink to Math ve Ink Replay’i Microsoft Word, Excel ve PowerPoint’te kullanabilirsiniz. PowerPoint ayrıca Mürekkepten Metne adlı ekstra bir araç sunar. Her özellik, PowerPoint’te Word ve Excel’e kıyasla diğerinden biraz farklı ve farklı çalışır.

Mürekkep özellikleri, 2016 ve sonraki sürümleri de dahil olmak üzere Microsoft Office sürümlerinde, Windows ve Mac’te Microsoft 365‘te bulunur. Ancak Ink Replay özelliği yalnızca Microsoft 365 abonelerine açıktır.

Şekillendirmek için Mürekkep Kullanın

Ink to Shape aracıyla bir şekil, bağlayıcı çizgi veya ok çizebilir ve güzel ve düzenli bir görünüm için bunu Office’in grafik eşdeğerine dönüştürebilirsiniz.

Word ve Excel

Belgenize veya e-tablonuza gidin ve Çiz sekmesine gidin. Şeridin Dönüştür bölümünde “Mürekkepten Şekle” seçin.

Uyarı: Şeklinizi çizmeden önce özelliği etkinleştirmek için buton seçtiğinizden emin olun.

Bir çizim aleti seçin ve şekli çizin. Hemen Office’in eşdeğerine dönüştüğünü görmelisiniz.

PowerPoint

Word ve Excel’in aksine, şeklinizi çizmeden önce Ink to Shape düğmesini seçmezsiniz. Bunun yerine ilk önce şekli çizin.

Daha sonra, şekli seçmek için Seç veya Kement aracını kullanın. Ardından, şeritteki Mürekkepten Şekle düğmesini veya çizimin sağ üstündeki simgeyi tıklayın.

PowerPoint Office Mürekkebi Şekil Seçin

PowerPoint Office Mürekkebi Şekil Seçin

Dönüştürülen şekliniz doğru görünmüyorsa, dönüştürdükten sonra görüntülenen üç noktayı seçin. Ardından farklı bir şekil seçebilirsiniz.

Şekil Önerileri PowerPoint Office Mürekkebi

Şekil Önerileri PowerPoint Office Mürekkebi

Matematik İçin Mürekkep Kullanın

Ink to Math ile denkleminizi çizebilir ve ardından sayıları ve sembolleri Ink to Shape özelliğine benzer şekilde Office’in eşdeğerlerine dönüştürebilirsiniz. Bu Mürekkep Denklemi Düzenleyicisini kullanmayla ilgili daha fazla ayrıntı için tam eğiticimize göz atın.

Word ve Excel

Çiz sekmesinde, şeridin Dönüştür bölümünde “Mürekkepten Matematiğe” seçeneğini seçin. Denklemi Buraya Matematik Yaz alanına çizin.

Matematik Word Ofis Mürekkebine Mürekkep Çiz

Matematik Word Ofis Mürekkebine Mürekkep Çiz

Her şey doğru görünüyorsa, denklemi belgenize veya e-tablonuza eklemek için “Ekle”yi tıklayın. Eklemeden önce düzeltmeler yapmanız gerekirse, penceredeki Sil veya Seç ve Düzelt araçlarını kullanın.

Matematik Word Ofis Mürekkebi

Matematik Word Ofis Mürekkebi

PowerPoint

PowerPoint’te, yukarıda açıklanan denklem düzenleyicinin aynısını kullanabilir veya denkleminizi hemen yan tarafa çizip dönüştürebilirsiniz.

Düzenleyiciyi kullanmak için, Draw sekmesine gidin, Ink to Math açılır okunu tıklayın ve “Mürekkep Denklemi Düzenleyicisini Aç”ı seçin. Daha sonra denkleminizi çizmek ve gerektiği şekilde düzeltmeler yapmak için kullanabilirsiniz.

Düzenleyici PowerPoint Office Mürekkebini Açın

Düzenleyici PowerPoint Office Mürekkebini Açın

Bunun yerine denkleminizi dönüştürmek için bir çizim aracını kullanarak onu slaytta çizin. Ardından denklemi seçmek için Seçim veya Kement aracını seçin.

Dönüştürmek için şeritteki Ink to Math düğmesini veya denklemin sağ üstündeki simgeyi tıklayın.

Matematik PowerPoint Office Mürekkebi için Mürekkep Çiz

Matematik PowerPoint Office Mürekkebi için Mürekkep Çiz

Yukarıdaki Ink to Shape özelliği gibi, denklem yanlış görünüyorsa ve önerileri görmek istiyorsanız denklemin sağ üst köşesindeki üç noktayı seçin.

Matematik Önerileri PowerPoint Office Mürekkebi

Matematik Önerileri PowerPoint Office Mürekkebi

Mürekkebi Metne Dönüştürme

Belirtildiği gibi, Metne Mürekkep özelliği şu anda yalnızca PowerPoint‘te mevcuttur. Diğer mürekkep özelliklerine benzer şekilde çalışır.

Çizim sekmesine gidin ve başlığınızı, alt başlığınızı veya diğer metninizi karalamak için bir araç kullanın. Metin seçmek için Kement aracını kullanın.

Kement Metni PowerPoint Office Mürekkebi

Kement Metni PowerPoint Office Mürekkebi

Dönüştürmek için şeritteki Mürekkepten Metne düğmesini veya metnin sağ üstündeki simgeyi tıklayın.

Metne Mürekkep PowerPoint Office Mürekkebi

Metne Mürekkep PowerPoint Office Mürekkebi

Diğer mürekkep özelliklerinde olduğu gibi, ek önerileri görmek için metnin sağ üst köşesindeki üç noktayı seçin.

Metin Önerileri PowerPoint Office Mürekkebi

Metin Önerileri PowerPoint Office Mürekkebi

Ink Replay’i kullanın

Ink Replay, daire, ok ve metin gibi çok sayıda işaretleme içeren bir belgeniz, elektronik tablonuz veya slaytınız varsa, takdir edeceğiniz özelliklerden biridir. Sadece düğmeye tıklayın ve her bir çizimin orijinal olarak çizildiği gibi göründüğünü izleyin.

Not: Mürekkebi şekle, matematiğe veya metne dönüştürdükten sonra Ink Replay özelliğini kullanamazsınız.

Çiz sekmesine gidin ve şeridin Yeniden Oynat bölümünde “Mürekkep Tekrar Oynat”ı seçin.

Mürekkep Tekrarını Çiz PowerPoint Office Mürekkebi

Mürekkep Tekrarını Çiz PowerPoint Office Mürekkebi

Önce bir şey seçmeniz gerekmiyor. Tüm çizimleri izlemeniz için video gibi oynatan özellik.

Tekrarı oynatmak, duraklatmak, geri sarmak ve ileri sarmak için alttaki oynatma çubuğunu kullanabilirsiniz. Ama aynı zamanda tekrarda yavaşça ilerlemek için de kullanabilirsiniz. Oynat düğmesini kullanmak yerine, kaydırıcı üzerindeki noktayı kendiniz hareket ettirin.

Mürekkep Yeniden Oynatma PowerPoint Office Mürekkebi

Mürekkep Yeniden Oynatma PowerPoint Office Mürekkebi

Not: PowerPoint’te Ink Replay’i bir sunum videosu olarak kullanamazsınız. Yalnızca slayt gösterinizi oluşturmak için kullandığınız düzenleme modunda mevcuttur. Bununla birlikte, geçici bir çözüm olarak, düzenleme modundayken ekranınızı kaydedebilir ve ardından videoyu sunuma ekleyebilirsiniz.

Şekiller çizmeyi, denklemler karalamayı veya metinleri not almayı seviyorsanız, bu öğeleri mürekkep özelliklerini kullanarak Office belgelerinizde güzel görünecek şekilde kolayca dönüştürebilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Microsoft Office'teki Menülerde Hızlı Arama Nasıl Yapılır?