PowerPoint’te Canlı Kamera Yayın Akışını Slayt gösterisini sunarken ekranda görünür olmak ister misiniz? Kullanışlı bir web kameranız varsa, Cameo özelliğini kullanarak Microsoft PowerPoint sunumunuzdaki her slayta koyabilirsiniz.

PowerPoint’te Kamera beslemesini slaytınızdaki herhangi bir yere yerleştirebilir, beğeninize göre boyutlandırabilir, bir stil uygulayabilir, bir efekt ekleyebilir ve slayttaki diğer öğelerle düzenleyebilirsiniz.

Şirketinizin başkanı, bir hayır kurumu lideri veya yeni bir ürün geliştiricisi olarak, bu sunumunuza kişisel bir dokunuş getirmenin harika bir yoludur. Sadece anlatımı kullanarak sesinizi duymak yerine, kitleniz yüzünüzü de görebilir.

Not: Temmuz 2022 itibariyle, PowerPoint Cameo özelliği Office Insiders ve önümüzdeki aylarda Windows ve Mac‘teki Microsoft 365 abonelerine sunuluyor.

Cameo Özelliği için Olması Gereken Gereksinimler

Bu özelliği kullanmak için, PowerPoint’e kamerayı cihazınızda kullanma izni vermeniz gerekir.

Windows’ta ayarlarınızı başlat menüsünden açın ve “Gizlilik” i seçin. Solda “Kamera” yı seçin. Sağda, uygulamaların kameranıza erişmesine izin vermek ve masaüstü uygulamalarının kameranıza erişmesine izin vermek için Geçişleri açın.

Mac’te, menü çubuğunuzdaki rıhtımınızdan veya Apple simgesinden sistem tercihlerini açın ve “Güvenlik ve Gizlilik” i seçin. Gizlilik sekmesini açın ve solda “Kamera” ı seçin. Sağda, Microsoft PowerPoint için kutuyu işaretleyin.

Kamera Mac Powerpoint Cameo

Kamera Mac Powerpoint Cameo

Cameo nesnesini bir slayt üzerine yerleştirin

Cameo elemanını bir slayt veya tümüne yerleştirebilirsiniz. Birden fazla slaytta kullanırsanız, besleme sunumdaki her slayt boyunca sorunsuz bir şekilde devam eder.

Bir slayt seçin, Ekle sekmesine gidin ve şeridin kamera bölümünde “Cameo” seçeneğini seçin.

Cameo PowerPoint Cameo ekle

Cameo PowerPoint Cameo ekle

Slaytınızda kameo nesnesinin göründüğünü göreceksiniz.

Eklenen Cameo Powerpoint Cameo

Eklenen Cameo Powerpoint Cameo

Kullanmak istediğiniz kamerayı seçmek için, birden fazla varsa nesneyi seçin ve görünen kamera sekmesine gidin. Şeritin sol tarafındaki önizleme (Mac’teki kamera önizleme) açılır oku tıklayın ve kullanmak istediğiniz kamerayı seçin.

Kamera PowerPoint Cameo'yu seçin

Kamera PowerPoint Cameo’yu seçin

Not: Şu anda, sanal kameralar bu özellik için desteklenmemektedir.

Daha sonra istediğiniz yere taşımak için sürükleyebilir ve yeniden boyutlandırmak için bir köşeyi veya kenarı sürükleyebilirsiniz.

Cameo’nun bir önizlemesini görmek için, nesnenin içindeki kamera simgesini veya kamera sekmesindeki önizleme (MAC’de Kamera Önizleme) düğmesini tıklayın.

Önizleme PowerPoint Cameo

Önizleme PowerPoint Cameo

Cameo nesnesini özelleştirebilirsiniz.

Eklediğiniz görüntüler ve videolar gibi, Cameo nesnesini de özelleştirebilirsiniz. Yeni bir stil verin, bir sınır ekleyin veya bir efekt uygulayın.

Cameo nesnesini seçin ve görünen kamera sekmesine gidin. Solda, gölge veya çerçeve gibi bir efekt olan bir şekil seçmek için Kamera Stilleri Kutusunu kullanın.

Kamera stillerinin sağında, farklı seçenekleri seçmek için kamera şeklini, kamera kenarını ve kamera efektleri açılır menülerini de kullanabilirsiniz.

Kamera Stilleri Powerpoint Cameo

Kamera Stilleri Powerpoint Cameo

İpucu: Cameo kullanarak slaytların nasıl düzenleneceğine dair seçenekler için Home sekmesindeki Tasarım Fikirlerini kullanabilirsiniz.

Cameo’yu diğer slayt öğeleriyle düzenlemek için ARAÇLARI Düzenleme bölümündeki kullanın. Cameo’yu öne getirebilir veya diğer nesnelerin arkasına gönderebilir, sola, sağa veya merkeze hizalayabilir veya döndürebilirsiniz. En sağda, ürün ve boyut seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Kamera düzenleme boyutu Powerpoint Cameo

Kamera düzenleme boyutu Powerpoint Cameo

Sunum Yaparken Kamerayı Kontrol Edin

Slayt gösterim sekmesindeki şeridin Slayt Gösterisi bölümünde bir seçenek seçerek sunumunuza normalde bir seçenek seçerek başlayabilirsiniz.

Slayt Gösterisi PowerPoint Cameo oyna

Slayt Gösterisi PowerPoint Cameo oyna

Slayt gösterisi sırasında, kamerayı kapatmak ve açmak için Kamera Kamera simgesini kullanın.

Kamera PowerPoint Cameo'yu geçiş

Kamera PowerPoint Cameo’yu geçiş

PowerPoint’teki Cameo özelliği, tamamen kişiselleştirilmiş bir sunum için canlı bir kamera beslemesi eklemenizi sağlar. Denemenizi tavsiye ederiz.

İLGİLİ HABER  Microsoft PowerPoint'te Görüntünün Bir Bölümünü (Öne çıkartma) Vurgulama

Etiketler: