PowerPoint ile Sway arasındaki fark nedir? Çoğu insan Microsoft PowerPoint’i biliyor. En popüler ve en çok kullanılan slayt gösterisi uygulamalarından biridir. Ancak Microsoft’un Sway adlı sunumlar oluşturmak için başka bir uygulaması vardır. Peki, Sway’in PowerPoint’ten farkı ne ve hangisini kullanmalısınız?

PowerPoint ve Sway Benzerlikleri Nasıldır?

Bu Microsoft uygulamalarının her biri, sunum yapmanız için araçlarla birlikte bir çalışma alanı sağlar. Hem iş hem de kişisel amaçlara hizmet edebilirler, size çekici sunumlar yapmanız için özellikler sağlayabilirler ve uygulamadan çıkmadan nihai ürününüzü sunmanıza olanak tanırlar.

Metni özelleştirebilir, görseller ve videolar ekleyebilir ve sunumunuzu oluşturma sürecinde ilerledikçe görüntüleyebilirsiniz.

Ama bu hemen hemen benzerliklerin bittiği yer. PowerPoint ve Sway arasındaki farklara baktığınızda aslında nasıl iki farklı uygulama olduğunu görebilirsiniz.

Farklı Özelliklere Sahipler

PowerPoint ve Sway’i karşılaştırırken akılda tutulması gereken önemli bir şey, PowerPoint’in bir slayt gösterisi uygulaması olduğu, Sway’in ise bir sunum uygulaması olduğudur.

PowerPoint’te, gösterinizi sunmak için slaytlar oluşturur ve her slaytta hareket edersiniz. PowerPoint gerçek bir slayt gösterisi programıdır.

Sway’de, tabiri caizse sürekli bir “sayfanız” vardır. Sunumu oluşturmak için yapı taşları (kartlar) kullanmanıza rağmen, tamamlandığında akıcı bir parça olarak görünür.

Sway Sunumu PowerPoint VS Sway

Sway Sunumu PowerPoint VS Sway

Sway’e Temelde Web Üzerinden Erişirsiniz

Microsoft PowerPoint, temel olarak Windows ve Mac’e yükleyebileceğiniz bir masaüstü uygulamasıdır. Ayrıca Android, iPhone ve iPad uygulamalarının yanı sıra bir web sürümü de sunar; ancak, bu ek seçenekler, masaüstü sürümüyle karşılaştırıldığında özelliklerde biraz sınırlıdır.

İLGİLİ HABER  Taslaktan (Anahattan) PowerPoint Sunumu Nasıl Oluşturulur?

Microsoft Sway, esas olarak web tabanlı bir uygulamadır. Windows 10‘da kullanmak için ücretsiz masaüstü uygulamasını indirebilirsiniz, ancak şu anda Mac için bir masaüstü sürümü yoktur. Ek olarak, Android için bir Sway uygulaması bulamazsınız ve iOS sürümü 2018’de kullanımdan kaldırılmıştır.

Arayüzler Birbirinden Çok Farklı

PowerPoint ve Sway için kullanıcı arabirimleri tamamen farklıdır. Her ikisi de ana ekranda son dosyalarınızın bir görünümünü sunarken, çalışma alanları birbirine hiç benzemiyor.

PowerPoint, sekmeleri, şeritleri ve çalışma alanıyla diğer Microsoft Office uygulamalarını taklit eder. Pek çok farklı araç bulacaksınız ve görünüşünü ve seçeneklerini özelleştirebilirsiniz.

PPT Arayüzü PowerPoint VS Sway

PPT Arayüzü PowerPoint VS Sway

Sway ise basit ve çoğunlukla sezgisel bir arayüze sahip. Sununuzu oluşturmak ve tasarlamak için ihtiyacınız olan araçları içeren yalnızca iki ana “sekme” göreceksiniz.

Sway Arayüzü PowerPoint VS Sway

Sway Arayüzü PowerPoint VS Sway

PowerPoint’in Daha Kapsamlı Özellikleri Var

Farklı amaçlar göz önünde bulundurulduğunda, PowerPoint ile Sway’in özelliklerini karşılaştırmak bir bakıma elmaları portakallarla karşılaştırmak gibidir. Örneğin, PowerPoint, bir slayttan diğerine geçmenin ince (veya daha dramatik) yolları olarak benzersiz slayt geçişleri seçmenize olanak tanır. Sway, slaytlarla sınırlı olmadığı için bu özellik bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yerine, her birinin kendi aleminde neler sunması gerektiğine bakalım.

PowerPoint’te slayt geçişleri ekleyebilir, metin ve görüntü animasyonlarını kullanabilir ve grafikler ve tablolar ekleyebilirsiniz. Özet slayt oluşturabilir, ekran kaydı sunabilir, anlatım ekleyebilir ve canlı kamera beslemesi ekleyebilirsiniz. PowerPoint’in Sway’in ötesinde kapsamlı bir özellik seti sunduğuna hiç şüphe yok.

PP Geçişleri PowerPoint VS Sway

PP Geçişleri PowerPoint VS Sway

Sway’de tıpkı PowerPoint’te olduğu gibi metin, resim, video, ses dosyası ve gömülü içerik ekleyebilirsiniz. Ancak görüntü işlevinde kayda değer bir fark var. Sway’e resim veya fotoğraf eklediğinizde, bunları bir ızgarada, karşılaştırma olarak, yığın halinde veya izleyicilerinizin kontrol etmesi için slayt gösterisi olarak görüntüleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Şimdiye Kadar Bilmediğiniz PowerPoint İşlevleri - Sürprizlerle Dolu! #25

Sununuz için bir düzen seçerken, Sway bir slayt gösterisi düzeni yerine bir web sayfası yapısı kullandığından, birden çok seçeneğiniz vardır. Sununuzun nasıl akmasını istediğinize bağlı olarak, dikey, yatay veya slayt düzeni arasından seçim yapabilirsiniz.

Sway, PowerPoint kadar çok özelliğe sahip olmasa da sundukları kullanışlı ve akıllıdır. Özgeçmişler, portföyler, haber bültenleri ve hikayeler için uygun etkileşimli sürekli bir akış göstermeye odaklanırlar.

Sway Blokları PowerPoint VS Sway

Sway Blokları PowerPoint VS Sway

Sway’de Daha Az Ortak Çalışma Aracı Var

Hem PowerPoint hem de Sway, sunuyu görüntüleme ve düzenleme izinleriyle birlikte paylaşım ve işbirliği özelliklerine sahiptir.

PowerPoint’te, alıcınızın işbirliği yapmak üzere Web için PowerPoint ile açabileceği sunu dosyasına giden bir bağlantıyı paylaşabilirsiniz. Slayt gösterisi üzerinde birlikte çalışırken yorumları kullanabilir ve değişiklikleri çözebilirsiniz.

PP Bağlantı Ayarları PowerPoint VS Sway

PP Bağlantı Ayarları PowerPoint VS Sway

Sway, tıpkı PowerPoint gibi, “görüntüleme ve düzenleme” izinlerini ayarlayarak ve isteğe bağlı olarak bağlantıyı paylaşırken bir parola isteyerek ortak çalışma için bir yol sunar. Bununla birlikte, değişiklikleri birlikte konuşmak için PowerPoint gibi bir yorum özelliği yoktur. Bu anlamda, Sway biraz daha sınırlıdır.

Sway Paylaşım Ayarları PowerPoint VS Sway

Sway Paylaşım Ayarları PowerPoint VS Sway

Sunum İçin Farklı Kanalları Vardır

PowerPoint’te bir şov sunmak için bunu uygulamanın kendisinden yaparsınız. Ardından slaytların ilerlemesini kontrol edersiniz. Amaç, slayt gösterinizi izleyicilerinize sunmanız içindir. Ancak PowerPoint, gösteriyi bir kioskta veya bekleme odasındaki veya konferans odasındaki monitörde otomatik olarak oynatmak için araçlar sunar.

İLGİLİ HABER  PowerPoint'te Çizime Animasyon Nasıl Eklenir?

Tamamlanmış bir sunuyu paylaşmak isterseniz, onu video veya GIF olarak kaydedebilirsiniz. Ardından e-posta ile gönderin veya sosyal medyada paylaşın.

PP Sunucu Görünümü PowerPoint VS Sway

PP Sunucu Görünümü PowerPoint VS Sway

Sway ile sunumu kontrol etmek zorunda değilsiniz. Görüntülenen şey, hedef kitlenizin kendi hızlarında geçebileceği etkileşimli bir sayfadır. Yukarı veya aşağı hareket edebilir, bir bağlantıya tıklayabilir, video izleyebilir ve daha fazlasını yapabilirler. Otomatik Oynat ayarını kullanabilir ve isterseniz sürekli döngüye sokabilirsiniz. Ancak hedef kitleniz sunumla yine de etkileşim kurabilir.

Doğrudan Sway’den bir bağlantı paylaşabilir, sunuyu bir web sitesine yerleştirebilir veya bağlantısını Facebook, Twitter veya LinkedIn’de yayınlayabilirsiniz. Kendi kendini yönlendiren, web tabanlı bir uygulama olduğu ve hedef kitlenizin web’de sunumunuzu izlediği yer olduğu için Sway teklifleri, PowerPoint’e sahip olmasalar bile hedef kitlelere erişmenize olanak tanır.

Sway Share Gömülü PowerPoint VS Sway

Sway Share Gömülü PowerPoint VS Sway

Sway Daima Ücretsiz

Her uygulama için fiyat etiketi söz konusu olduğunda, çok büyük bir fark var. PowerPoint, Microsoft 365‘te bulunan ücretli bir uygulamadır, ancak tek başına da satın alınabilir. PowerPoint’in ücretsiz bir web sürümü var, ancak ücretli sürümle karşılaştırıldığında ciddi şekilde sınırlı.

PP Maliyeti PowerPoint VS Sway

PP Maliyeti PowerPoint VS Sway

Sway tamamıyla ücretsiz bir uygulamadır. Tek ihtiyacınız olan, Sway web sitesinde oturum açmak için bir Microsoft hesabıdır (ücretsizdir). Sway’in ücretsiz olması, onu sunum oluşturmak isteyen herkes için çekici ve daha uygun bir seçenek haline getiriyor.

Alt çizgi

Her iki uygulamayı da kullanma seçeneğiniz var ama hangisinin sizin için en iyisi olduğundan emin değil misiniz?

PowerPoint, işletmelere, hayır kurumlarına ve eğitimcilere sunum oluşturmak için kapsamlı, tam özellikli bir araç sağlayabilen güçlü bir slayt gösterisi uygulamasıdır. Bu sağlıklı ve dayanıklı özellikler nedeniyle, özellikle yeni başlayanlar için arayüze alışmak biraz zaman alabilir.

Sway, göz alıcı, interaktif sunumlar üretebilen kullanımı kolay bir uygulamadır. Profesyonel özgeçmişler, sanatsal portföyler, şirket bültenleri, duyurular, öğretim materyalleri ve kişisel hikayeler için idealdir. Sway’inizi sunmak, bir bağlantı paylaşmak kadar kolaydır.

Etiketler:

,