OneNote Windows PC’nizin Ekran Kalemiyle uygulamasını, yakında üretimi durdurulacak olan Windows 10 için OneNote’a özel olan birçok özellikle yeniliyor. Özellikle kalemle çizim ve yazma için daha fazla değişiklik yolda.

Microsoft, şimdi Office Insiders test programına kayıtlı kişiler için Beta Kanalında OneNote Sürüm 2209’u (Derleme 15427.20000) kullanıma sunuyor. Yeni sürüm, elden geçirilmiş bir mürekkepleme deneyimine sahip – düğmelerin ve kontrollerin çoğu aynı görünse de, Microsoft, kodu “sıfırdan” yeniden yazdı. Şirket, stylus kalem girişinin artık %85 daha duyarlı olduğunu söylüyor; bu, özellikle gecikme, gerçek kağıda çizim ve yazmaya kıyasla ana sürüm düşürme olduğunda önemli bir gelişmedir.

Yazma deneyimi, kağıt üzerinde bir kalem hissini taklit eden bir Surface Slim Pen 2 kullanırken küçük titreşimler oluşturan “dokunsal sinyaller” ile de iyileştirildi. Bu, daha önce yalnızca Windows 10 için OneNote‘ta mevcuttu ve aynı zamanda web üzerinde OneNote’ta da çalışıyor. Ne yazık ki, farklı bir stylus kaleminiz veya kaleminiz varsa, şansınız kalmaz.

1 sekmesini çiz

1 sekmesini çiz

Temel çizim araçları değişmemiş olsa da, OneNote çok sayıda küçük ince ayar yaptı. “Çiz” sekmesinin düzeni, Word, Excel ve PowerPoint’teki menüye daha çok benziyor. Bir kalem seçtiğinizde, renk ve kalınlık seçenekleriyle birlikte bir açılır pencere belirecektir, böylece daha sonra farklı bir menü açmanız gerekmeyecektir. Mevcut ayarlar, imlecinizin yanında belirir ve bu, yanlışlıkla işaretleri azaltmalıdır.

İLGİLİ HABER  Microsoft Forms'ta Kendi Kendine Not Verme Testi Nasıl Oluşturulur?

Microsoft ayrıca, Windows 10 uygulamasından Cetvel aracını, belirli bir açıyla çizgiler çizmeye yarayan normal OneNote’a getirdi. Şirketin “el yazısı denklemlerinizi anlayabildiğini ve adım adım çözümlerde size rehberlik edebileceğini” söylediği Matematik Asistanı da mevcuttur. Önceden yalnızca Windows 10 için OneNote’ta ve web sürümünde mevcuttu.

Matematik Yardımcısı

Matematik Yardımcısı

Daha fazla iyileştirme hala yolda. Microsoft, bir blog gönderisinde, “Önümüzdeki birkaç ay içinde hem Windows’ta hem de web’de OneNote’ta daha fazla güncelleme göreceksiniz. Bunlar, mürekkep kalitesindeki iyileştirmelerin yanı sıra kurşun kalem, mürekkep ve yeni kalem odak görünümüne dönüşen daha fazla özellik içerecektir.” Şirket, değişikliklerden herhangi birinin Microsoft 365 aboneliği olan herkese ne zaman sunulacağı konusunda bilgi vermedi.

Kaynak: Microsoft

 

Etiketler: