Excel’de Bir belgeyi oluştururken not almak gibi, elektronik tablo için Excel’de notları kullanabilirsiniz. Hatırlatıcı olarak, referans eklemek için veya hücre verilerinin dışında kalması gereken bir ayrıntı eklemek için bir not kullanabilirsiniz.

Notlar Excel’deki açıklamalardan farklıdır. Yorumlar normalde e-tablonuz üzerinde diğer kişilerle işbirliği yaparken kullanılır. Verilerdeki eklemeler veya değişikliklerle ilgili olarak iletişim kurabilir ve görevler tamamlandığında yorumları çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz.

Excel’deki not özelliğinden yararlanmak istiyorsanız, sayfanızdaki notları yönetmek için nasıl not ekleyebileceğinize ve yapabileceğiniz işlemlere bir göz atalım.

Excel’de bir Not Ekle

Excel’deki bir hücreye birkaç farklı şekilde not ekleyebilirsiniz. Bunun bir yolu, İnceleme sekmesine gidip Notlar açılır okunu seçmektir. Diğer seçeneğiniz ise hücreye sağ tıklayıp “Yeni Not”u seçmektir.

Adınızı veya Excel kullanıcı adınızı ve ardından sarı not kutusunda iki nokta üst üste işareti göreceksiniz. Notunuzu yazmanız ve ardından kapatmak için sayfada herhangi bir yeri tıklamanız yeterlidir. Eklediğiniz notlar otomatik kaydedilir.

Yeni Not Excel Notları Ekle

Yeni Not Excel Notları Ekle

Bir hücreye not eklediğinizde hücrenin köşesinde kırmızı bir üçgen göreceksiniz. Bu, bir notun eklendiğini gösteren göstergenizdir. Notu görüntülemek için hücreyi seçmeniz veya imlecinizi hücrenin üzerine getirmeniz yeterlidir.

Yeni Not Excel Notları Eklendi

Yeni Not Excel Notları Eklendi

Notların Görüntülenme Biçimini Değiştirme

Notların nasıl görüntüleneceğini değiştirmek için, imleci tıkladığınızda veya üzerine getirdiğinizde Dosya > Seçenekler’e gidin. Soldaki “Gelişmiş”i seçin ve sağdaki Ekran bölümüne ilerleyin.

İLGİLİ HABER  Excel'de COUNTIF Formülü Nasıl Kullanılır?🤔

Aşağıda, Açıklamalı Hücreler için Göster’in altında üç seçenek göreceksiniz. Notları ve göstergeleri gizleyebilir, fareyle üzerine geldiğinizde yalnızca göstergeleri ve notları gösterebilir ya da hem göstergeleri hem de notları gösterebilirsiniz.

Not Ayarları Excel Notları

Not Ayarları Excel Notları

Not: Bu ayarı değiştirmenin, sayfanızdaki notların yanı sıra yorumları da etkileyeceğini unutmayın.

Not Düzenleme

Nota yazdığınız metni ekleyebilir, düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Notu görüntülemek için hücreyi seçin, Gözden Geçir sekmesine gidin ve Notlar açılır menüsünde “Notu Düzenle” öğesini seçin. Alternatif olarak, hücreyi sağ tıklayın ve “Notu Düzenle”yi seçin.

Not Excel Notlarını Düzenle

Not Excel Notlarını Düzenle

Sonra değişikliğinizi yapmak için imlecinizi içine yerleştirin.

Notları Gösterin ve Gizle

Birden fazla notunuz varsa sayfanızdaki tüm notları görüntülemek istediğiniz bir zaman olabilir. Bir veya daha fazla notu görünür durumda tutmak için bir ayarı etkinleştirebilirsiniz.

Tek bir not görüntülemek için hücreyi seçin ve İnceleme sekmesine gidin. Notlar açılır menüsüne tıklayın ve “Notu Göster/Gizle”yi seçin. Ayrıca hücreye sağ tıklayıp kısayol menüsünden “Notu Göster/Gizle”yi seçebilirsiniz.

Göster Gizle Not Excel Notları

Göster Gizle Not Excel Notları

E-tablonuzdaki tüm notları görüntülemek için açılır menüden “Tüm Notları Göster”i seçin.

Tüm Notları Göster Excel Notları

Tüm Notları Göster Excel Notları

Notlarınızı tekrar gizlemek için Notlar açılır menüsünü açın ve “Notu Göster/Gizle” veya “Tüm Notları Göster” seçimini kaldırın.

Notlar Arasında Geçiş

Notlarınızı görünür tutmaya karar verirseniz veya notu görüntülemek için hücreyi seçerseniz, gerekirse her notta birer birer hareket edebilirsiniz.

Gözden Geçir sekmesinde Notlar açılır menüsünü seçin ve Önceki Not ile Sonraki Not seçeneklerini kullanın.

Önceki Sonraki Not Excel Notları

Önceki Sonraki Not Excel Notları

Not Silme

Bir notla bitirirseniz ve artık ona ihtiyacınız yoksa, notu iki şekilde silebilirsiniz. Hücreyi seçin, Gözden Geçir sekmesine gidin ve şeridin Yorumlar bölümünde “Sil” düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, notu içeren hücreye sağ tıklayın ve “Notu Sil” seçeneğini seçin.

Delete Notes Excel Notes

Delete Notes Excel Notes

Notları Yorumlara Çevir

Belki de sayfanızı paylaşmadan önce birkaç not eklediniz ve bu notları ortak çalışma için kullanabileceğiniz yorumlara dönüştürmek istiyorsunuz. Bu, bahsetmeler ve yorumları çözümleme gibi yorum özelliklerinden yararlanmanıza olanak tanır.

İnceleme sekmesini açın ve Notlar açılır menüsünü seçin. “Yorumlara Dönüştür” seçeneğini seçin.

Yorumlara Dönüştür Excel Notları

Yorumlara Dönüştür Excel Notları

Sizden bu eylemi onaylamanızı isteyen bir açılır mesaj göreceksiniz. Devam etmek için “Tüm Notları Dönüştür” seçeneğini seçin.

Yorumlara Dönüştür Excel Notlarını Onaylayın

Yorumlara Dönüştür Excel Notlarını Onaylayın

Notlarınız daha sonra, kendiniz veya ortak çalıştığınız kişilerle birlikte görüntüleyebileceğiniz ve üzerinde işlem yapabileceğiniz yorumlara dönüşür. Ayrıca, hücredeki kırmızı not göstergesi mor bir açıklama göstergesine dönüşür.

Yorumlar Excel Notlarına Dönüştürüldü

Yorumlar Excel Notlarına Dönüştürüldü

Excel’deki notları kullanarak, bir hücredeki verileri güncellemeyi, orijinal kaynağa bir referans eklemeyi veya hücreye ait belirli bir ayrıntıyı günlüğe kaydetmeyi kendinize hatırlatabilirsiniz. Bu kullanışlı özelliği unutmayın!

 

Etiketler: