Bazen uygulamaları her gün kullandığınızda, yeni özellikler fark edilmeyebilir. Elektronik tablolarınız için kullanışlı araçlarla hızlanabilmeniz için, kaçırmış olabileceğiniz bu Microsoft Excel özelliklerine bir göz atın.

1. Hızlı Küçük Grafikler için Mini Grafikler

Excel’de birçok farklı türde grafik ve grafik oluşturabilseniz de, mini grafik seçeneği geçmişe bakabileceğiniz bir seçenektir. Bununla beraber, verilerden uzaklaşmadan tek bir hücreye yararlı bir grafik ekleyebilirsiniz.

Mini grafiği eklemek istediğiniz hücreyi seçin. Ekle sekmesine gidin ve şeridin Mini Çizgiler bölümünde istediğiniz stile bağlı olarak bir Çizgi, Sütun veya Kazan/Kaybet grafiği seçin.

Açılır pencerede, hücre aralığını girin veya Veri Aralığı kutusunu doldurmak için sayfanızda seçin. Mini grafiğin yerleştirilmesi için Konum Aralığı kutusundaki girişi onaylayın veya değiştirin. “Tamam” ı tıklayın.

Eklenen Mini Hatlı Excel Kullanışlı Özellikler

Eklenen Mini Hatlı Excel Kullanışlı Özellikler

Ardından, verilerinizin bir görselini tüm kabartma olmadan hızlı bir şekilde göstermek için tek bir hücrede şık küçük bir grafiğiniz olacaktır.

2. Yanlış girişleri ortadan kaldırmak için veri doğrulama

Başkalarının bir e-tabloyu doldurması veya bir e-tablo üzerinde ortak çalışması için bir sayfa oluşturduğunuzda, yanlış yerlerde yanlış verilerle karşılaşabilirsiniz. Veri doğrulamayı kullanarak, herkesin girdiği bilgilerin ait olduğundan emin olabilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Excel'de Dizin Eşleştirmesi nasıl kullanılır?

Doğrulamayı eklemek istediğiniz hücreyi seçin. Veri sekmesine gidin ve şeridin Veri Araçları bölümündeki Veri Doğrulama düğmesini tıklatın veya bu seçeneği belirlemek için açılır oku kullanın.

Veri Veri Doğrulama Excel Kullanışlı Özellikler

Veri Veri Doğrulama Excel Kullanışlı Özellikler

Kutu açıldığında, kullanmak istediğiniz doğrulama türünü seçin. Metin, tarih, saat, tam sayı, ondalık, liste veya özel bir veri türü arasından seçim yapabilirsiniz. Kalan alanları, seçtiğiniz veri türüne göre doldurun.

Veri Doğrulama Excel Kullanışlı Özellikler

Veri Doğrulama Excel Kullanışlı Özellikler

İsteğe bağlı olarak, yönergeyi veya hata iletisini özelleştirmek için Giriş İletisi ve Hata Uyarısı sekmelerini kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde “Tamam” ı tıklayın.

İleriye dönük olarak, birisi bu hücreye veri eklediğinde, Excel’in doğrulama başına beklediği verileri girmesi gerekir. Bunu yapmazlarsa bir hata alırlar.

Veri Doğrulama Hatası Excel Kullanışlı Özellikler

Veri Doğrulama Hatası Excel Kullanışlı Özellikler

Veri doğrulama özelliği, sayfanızda veri girişi için de açılır listeler oluşturmanın harika bir yoludur.

3. Formüller olmadan hesaplamaları görmek (ve kopyalamak) için durum çubuğu

Toplama veya birkaç sayının ortalaması gibi hızlı bir hesaplama yapmak isteyebilirsiniz, ancak formülün sayfanıza eklenmesi gerekmez. Durum Çubuğu’nu kullanarak hesaplamaları hızlı ve kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Hesaplamak istediğiniz değerleri içeren hücreleri seçin. Ardından, Durum Çubuğu’na bakın. Toplam, Ortalama, Minimum, Maksimum ve Sayım’ı görürsünüz.

Durum Çubuğu Hesaplamaları Excel Kullanışlı Özellikler

Durum Çubuğu Hesaplamaları Excel Kullanışlı Özellikler

Durum Çubuğu’nda görüntülenen hesaplamaları ayarlamak için, çubuğu sağ tıklatın ve yanlarına onay işareti koymak istediklerinizi seçin.

Durum Çubuğu Hesaplamalarını Görüntüle Excel Kullanışlı Özellikler

Durum Çubuğu Hesaplamalarını Görüntüle Excel Kullanışlı Özellikler

Windows kullanıcıları için, bir değeri doğrudan Durum Çubuğu’ndan da kopyalayabilirsiniz. Sadece istediğinizi seçin ve panonuza yerleştirilecektir. Daha sonra sayfanıza açabilir veya başka bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Excel'de formül bulunan bir hücreye metin nasıl eklenir?

4. Hücreleri Doldurmak için Flaş Dolgu

Doldurmanız gereken çok fazla veriniz varsa, Flash Dolgu özelliği desenleri tanıyarak bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, iki sütuna bölmek istediğiniz tek bir sütunda ad ve soyadların bir listesi olabilir. Flash Fill yalnızca bir veri parçası girerek geri kalanını doldurabilir.

Bir hücreye veri parçası ekleyin. Örneğimiz için adı gireceğiz. Ardından, Veri sekmesine gidin ve şeridin Veri Araçları bölümündeki Flash Dolgu düğmesini tıklatın.

Veri Flaşı Dolgusu Excel Kullanışlı Özellikler

Veri Flaşı Dolgusu Excel Kullanışlı Özellikler

Excel’in hücrelerin geri kalanını bu adlarla doldurduğunu görmelisiniz. Aynı şeyi soyadınız için de yapabilirsiniz. Üst hücreye bir tane girin ve Flaş Dolgu düğmesine basın. Boom, bir ve bitti!

Veri Flaşı Dolu Excel Kullanışlı Özellikler

Veri Flaşı Dolu Excel Kullanışlı Özellikler

5. Bir Tıklama ile Kopyaları Kaldır

Yinelemeler olur. Bu, özellikle Excel’e başka bir kaynaktan veri aktardığınızda geçerlidir. Yinelenen verileri temizlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. Excel’de, kopyaları yalnızca saniyeler içinde kaldırabilirsiniz.

Yinelenenler için değerlendirmek istediğiniz verileri seçin. Veri sekmesine gidin ve şeridin Veri Araçları bölümündeki Yinelenenleri Kaldır düğmesini tıklatın.

Verileri Kaldır Dupes Excel Kullanışlı Özellikler

Verileri Kaldır Dupes Excel Kullanışlı Özellikler

Açılan kutuda, kontrol etmek istediğiniz sütunları onaylayın ve “Tamam” ı tıklayın.

Dupes Excel Kullanışlı Özelliklerini Kaldır

Dupes Excel Kullanışlı Özelliklerini Kaldır

Ardından, kaç tanesinin kaldırıldığını bildiren bir mesajla birlikte kopyalarınızın kaybolduğunu görürsünüz.

Dupes Excel Kullanışlı Özellikler Kaldırıldı

Dupes Excel Kullanışlı Özellikler Kaldırıldı

6. Hızlı Formül Sonuçları için İzleme Penceresi

Çok sayıda sayfa ve tonlarca veri içeren büyük bir çalışma kitabınız varsa, İzleme Penceresi formüllerinize göz kulak olmanıza yardımcı olur. E-tablolarınızda ve verilerinizde değişen sonuçları aramak yerine, formülü araca eklemeniz ve sonuçları hızlı bir şekilde görmeniz yeterlidir.

İLGİLİ HABER  Microsoft Excel'de Formüller Nasıl Kilitlenir?

İzlemek istediğiniz formülü içeren bir hücre seçin. Formüller sekmesine gidin ve şeridin Formül Denetimi bölümünde “İzleme Penceresi” ni seçin.

Formüller İzle Pencere Excel Kullanışlı Özellikler

Formüller İzle Pencere Excel Kullanışlı Özellikler

Listeye bir formül eklemek için “İzleme Ekle” yi tıklayın.

Watch Excel'in kullanışlı özelliklerini ekleyin

Watch Excel’in kullanışlı özelliklerini ekleyin

Artık formüllerinizin değişen sonuçlarını avlamadan görmek için İzleme Penceresini istediğiniz zaman Formüller sekmesinden açabilirsiniz.

Saat Penceresi Excel Kullanışlı Özellikler

Saat Penceresi Excel Kullanışlı Özellikler

7. Verileri İş Yapmadan Analiz Edin

Microsoft Excel, verilerinizi otomatik olarak analiz etmek için kullanışlı bir özellik sağlar. Uygun şekilde adlandırılan Verileri Analiz Et özelliği, hızlı bir analize ihtiyacınız olduğunda size zaman kazandırabilir.

Çalışmak istediğiniz sayfayı seçin ve Giriş sekmesine gidin. Şeridin Analiz bölümünde “Verileri Analiz Et” i tıklayın.

Ev Verileri Analiz Excel Kullanışlı Özellikler

Ev Verileri Analiz Excel Kullanışlı Özellikler

Sağ tarafta verileriniz hakkında sorular sormanıza, içgörüleri keşfetmenize, sıklıkları ve desenleri görmenize ve grafikler ve pivot tablolar gibi öğeler eklemenize olanak tanıyan bir kenar çubuğunun açıldığını görürsünüz.

Verileri Analiz Et Excel Kullanışlı Özelliği

Verileri Analiz Et Excel Kullanışlı Özelliği

Kenar çubuğunun en altına kaydırdığınızdan emin olun ve verilerinizle ilgili mevcut tüm analiz sonuçlarını görmek için bağlantıyı tıklayın.

Verileri Analiz Et Daha Fazla Sonuç Excel Kullanışlı Özellikler

Verileri Analiz Et Daha Fazla Sonuç Excel Kullanışlı Özellikler

Umarım bu Excel özellikleri, zamandan tasarruf etmek, hataları azaltmak ve gelişen verilerinize ayak uydurmak için kullanmaya başlayacağınız bazılarıdır. Tüm Excel’in neler yapabileceğini öğrenmeye devam etmek istiyorsanız, herkesin bilmesi gereken temel Excel işlevleri kılavuzumuza göz attığınızdan emin olun.