Formüllerinizin bozulmasını önlemek için, Microsoft Excel elektronik tablolarınızdaki diğer tüm hücrelerin kilidini açık tutarken formül içeren hücreleri kilitleyebilirsiniz. Size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Excel’de formül içeren hücreleri nasıl kilitlersiniz?

Varsayılan olarak, çalışma sayfanızı koruduğunuzda, Excel yalnızca formül içerenleri değil, sayfanızdaki tüm hücreleri kilitler. Bunu aşmak için, önce tüm hücrelerinizin kilidini açmanız, formül içeren hücreleri seçmeniz ve ardından bu hücreleri formüllerle kilitlemeniz gerekir.

Bu şekilde, kullanıcılar çalışma sayfanızdaki formüller dışındaki tüm hücrelerin değerlerini düzenleyebilir.

Excel’de bir formül hücresi kilitleyin

Formül hücrelerinizin değiştirilmesini önlemek için, önce elektronik tablonuzu Microsoft Excel ile başlatın.

Hesap tablonuzda, Ctrl+A (Windows) veya Command+A (Mac) tuşlarına basarak tüm hücreleri seçin. Ardından herhangi bir hücreyi sağ tıklayın ve “Hücreleri Biçimlendir” i seçin.

“Hücreleri Biçimlendir” penceresinde, üstten “Koruma” sekmesini seçin. Ardından “Kilitli” seçeneğini devre dışı bırakın ve “Tamam” ı tıklayın.

2 tüm hücrelerin kilidini aç

2 tüm hücrelerin kilidini aç

Çalışma sayfanızdaki tüm hücrelerin kilidi artık açıktır. Şimdi formül içeren hücreleri kilitlemek için, önce tüm bu hücreleri seçin.

Bunu yapmak için, Excel’in üstteki şeridinde “Ana Sayfa” sekmesini tıklayın. Ardından, “Düzenleme” bölümünden, Bul ve Seç > Özel Seç’i seçin.

3 excel özel gitmek

3 excel özel gitmek

“Özele Git” kutusunda, “Formüller” seçeneğini etkinleştirin ve “Tamam” ı tıklayın.

İLGİLİ HABER  Excel Grafiğine İkincil Eksen Ekleme veya Kaldırma Nasıl Yapılır?
4 tüm formül hücrelerini seçin

4 tüm formül hücrelerini seçin

Elektronik tablonuzda, Excel formül içeren tüm hücreleri vurgulamıştır. Şimdi bu hücreleri kilitlemek için, bu hücrelerden herhangi birini sağ tıklayın ve “Hücreleri Biçimlendir” i seçin.

5 biçimli formül hücresi

5 biçimli formül hücresi

“Hücreleri Biçimlendir” penceresinde, “Koruma” sekmesine erişin. Ardından “Kilitli” seçeneğini etkinleştirin ve “Tamam” ı tıklayın.

6 kilit formülü hücresi

6 kilit formülü hücresi

Çalışma sayfanızdaki formülleri içeren hücreler artık kilitlidir. Değiştirilmelerini önlemek için, üstteki Excel’in şeridinden “Gözden Geçir” sekmesini seçin.

“Gözden Geçir” sekmesinde, “Sayfayı Koru” seçeneğini tıklayın.

7 excel sayfasını koru

7 excel sayfasını koru

Bir “Sayfayı Koru” kutusu görürsünüz. Burada, isteğe bağlı olarak, “Sayfanın Korumasını Kaldırma Şifresi” alanına bir şifre girin. Ardından “Tamam” ı tıklayın.

8 koruma şifresi girin

8 koruma şifresi girin

Önceki adımda bir şifre kullandıysanız, açılan “Şifreyi Onayla” kutusunda, bu şifreyi tekrar girin ve “Tamam” ı tıklayın.

9 koruma şifresini tekrar girin

9 koruma şifresini tekrar girin

Hepsi bu kadar. Çalışma sayfanızda formül içeren tüm hücreler artık kilitlidir. Siz veya bir başkası bu hücrelerin içeriğini değiştirmeye çalışırsa, Excel bir hata iletisi görüntüler.

10 excel hatası kilitli hücreler

10 excel hatası kilitli hücreler

Daha sonra, kullanıcıların bu formül hücrelerini düzenlemesine izin vermek için, “Gözden Geçir” sekmesine erişip “Sayfanın Korumasını Kaldır”ı seçerek çalışma sayfanızın korumasını kaldırın.

11 korumasız excel sayfası

11 korumasız excel sayfası

Formüllerinizin Excel elektronik tablolarınızda karışmasını bu şekilde önlersiniz. Çok kullanışlı!