Microsoft Excel, metinlerden tarihleri, saatleri, para birimlerini ve daha fazlasını otomatik olarak algılayabilir ve formüllerde kullanılmak üzere ayrıştırılmış bir biçime dönüştürebilir. Bununla birlikte, Excel, özellikle Microsoft’un şu anda ele almaya çalıştığı tarihler söz konusu olduğunda, dönüşümleri genellikle yanlış alır.

Microsoft, bu hafta, Excel’in otomatik veri dönüşümlerini kapatmak için yeni bir seçenek üzerinde çalıştığını açıkladı; bu, Windows’taki Office Insider test derlemelerinde kullanıma sunuldu. Yeni ayar, Dosya > Seçenekleri’nden > Gelişmiş > Otomatik Veri Dönüştürme‘den kullanılabilir. Her dönüşüm türünü ayrı ayrı kapatabilirsiniz ve içe aktarılan bir üründeki verileri dönüştürmeden önce uyarı göstermek için bir ayar da vardır. CSV belgesi.

Veri Dönüştürme 1

Veri Dönüştürme 1

Excel’e çok ihtiyaç duyulan bir ektir, çünkü otomatik dönüşüm ağır olabilir. Örneğin, kimlik numaralarını veya başında sıfır olan diğer tanımlayıcıları yazmak, Excel’in başlangıçtaki sıfırları kaldırmasına neden olabilir. Excel ayrıca “7 Temmuz 2022” gibi tarihleri “7-Temmuz-22” gibi tarih dizelerine dönüştürür.

Microsoft, bir blog yazısında, “Yıllar boyunca müşterilerden (ve muhtemelen bazılarınızdan!) sürekli olarak haber aldık. Excel’in verileri otomatik olarak belirli biçimlere dönüştürmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını. Excel varsayılanlarını değiştirmesek de, gerektiğinde belirli otomatik veri dönüştürme türlerini devre dışı bırakma olanağı sunuyoruz. Bu şekilde, verilerinizin istemediğiniz ve beklemediğiniz bir biçime dönüştürülmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.”

Excel’in özellikle tarihlerle ilgili otomatik veri dönüşümleri, yıllardır şakaların poposu olmuştur. İnsan DNA genlerini adlandıran grup olan HUGO Gen İsimlendirme Komitesi, 2020’de birkaç geni yeniden adlandırdı, çünkü Excel onları tarihlere dönüştürmeyi bırakmayacaktı.

Tarih dönüştürme en tartışmalı özellik olsa da, bunu henüz kapatmak için bir seçenek yoktur – Microsoft bunun “planlanan ancak henüz mevcut olmadığını” söylüyor. Yeni ayarlar şu anda makrolarla da çalışmıyor.

Yeni veri dönüştürme seçenekleri, Windows’ta Excel sürüm 2207 (Yapı 15427.20000) veya üstünü çalıştıran Office Insider’lar tarafından kullanılabilir. Şu anda Excel’e sahip herkese ne zaman sunulacağına dair bir zaman çizelgesi yok ve Microsoft, özelliğin Mac için hala çalışmalarda olduğunu söylüyor. Şirket, web Excel’de veya mobil uygulamalarda ne zaman (veya eğer) kullanılabilir olacağından bahsetmedi.

İLGİLİ HABER  Excel ile Sütun Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?