Word Artık Windows’ta Yükseltilmiş Arama İşlevini Test Ediyor. Microsoft, Office uygulamaları için düzenli olarak yeni iyileştirmeler ve özellikler sunar ve şimdi Windows için Word, yükseltilmiş bir arama işlevini test etmektedir.

Microsoft bu haftaki bir blog gönderisinde, “Windows için Word’de Arama deneyimini iyileştirdik, böylece çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Web için Word’de olduğu gibi, yeni deneyim, dizin oluşturma, sorgu ve belge anlama gibi iyi yapılandırılmış web arama teknolojilerini bir araya getiriyor. […] Örneğin, arama, farklı sözcükler, eş anlamlılar ve yakın eşleşmeler (yazım hataları dahil) içeren ilgili eşleşmeleri bulacaktır.”

Yeni arama özelliğinin, sorgulardaki yazım hatalarını, aynı kelimenin farklı biçimlerini ve birbirine yakın birden çok kelimeyi tanıma özelliği ile daha çok web arama motorları gibi çalışması amaçlanıyor. Örneğin, belgeniz “ABD” içeriyorsa, “ABD”, “Amerika Birleşik Devletleri” veya “Amerika Birleşik Devletleri” aramasının tümü bir eşleşme döndürür. “Diş katkısı” araması, “diş sağlığı için katkı maddesi” belgesindeki sonuçları da gösterir.

Microsoft, aynı yükseltilmiş arama özelliğini Word’ün web sürümünde tamamen Mayıs 2020’de kullanıma sundu. Şirket, o sırada “yakında tüm platformlara geleceğini” söyledi, ancak yalnızca şimdi Windows için test ediliyor. Mac ve mobil destek hâlâ eksik.

Gelişmiş arama, Windows’ta Beta Kanalı ve Geçerli Kanal (Önizleme) Sürüm 2206 (Derleme 15427.20000) veya sonraki bir sürümünü çalıştıran Office Insider üyelerine sunulur. Normal aramayla aynı Bul menüsünde bulunur veya Ctrl+F tuşlarına basabilirsiniz, ancak artık “Gelişmiş arama (önizleme)”yi etkinleştirme düğmesi var. Özelliği kullanmak için PC’nizin de en az 8 GB RAM’e ihtiyacı var – aksi takdirde aynı arama motoruna takılıp kalırsınız. Insider programına katılmak için Microsoft 365 Bireysel veya Aile aboneliği gereklidir.

İLGİLİ HABER  Word Programı ile Hazırlanan Belgeler Nasıl PDF Olarak Kaydedilir?

Etiketler: