Word belgenize yer işareti koymak istediğiniz metni vurgulayın ve ardından Ekle > Yer İşareti‘ne gidin. Yer işaretinize bir ad verin ve ardından “Ekle“yi tıklayın. Daha sonra, yer iminize tıklanabilir bir bağlantı oluşturmak için Word’ün Bağlantı aracını kullanabilirsiniz.

Word‘deki yer işaretleri web tarayıcınızdakilere benzer. Bir yer işaretini kaydettikten sonra, o noktaya kolay bir referansınız olur. Yer imlerini daha da kolay hale getirmek için, Word belgenizde bunlara bağlantılar oluşturabilirsiniz.

Word yer imleri, ister kendiniz, ister okuyucularınız için uzun belgelerde gezinmek için kullanışlıdır. Farklı bölümler, metinler, görseller veya tablolar için ideal olan metninizde bir yer işaretine bağlantı verdiğinizde, bir tıklama ile doğrudan o konuma geçebilirsiniz.

Word’de bir Yer İşareti Oluşturun

Belgenizde yer imini oluşturmak istediğiniz noktaya gidin. İmlecinizi konuma yerleştirebilir veya metin, görüntü, tablo veya başka bir öğe seçebilirsiniz.

Ekle sekmesine gidin ve şeridin Bağlantılar bölümünde “Yer İmi” ni seçin.

Şeridiniz yoğunlaştırılmışsa, Yer İşareti seçeneğini içeren bir Bağlantılar açılır kutusu görmelisiniz.

Bağlantılar Menü Yer İşareti Word Bağlantı Ekle Yer İşaretleri

Bağlantılar Menü Yer İşareti Word Bağlantı Ekle Yer İşaretleri

Yer İşareti kutusu görüntülendiğinde, “Yer İşareti Adı” alanında ona bir ad verin. Ardından, yer imini aşağıdaki listeye yerleştiren ve kutuyu kapatan “Ekle” yi tıklayın.

Yer İmi Ekle Sözcük Bağlantı Yer İmleri Ekle

Yer İmi Ekle Sözcük Bağlantı Yer İmleri Ekle

Daha sonra, belgenize başarıyla bir yer imi eklediniz.

İLGİLİ HABER  Microsoft Word'de Nesneleri ve Görüntüleri Kusursuz Hizalama

Belgenizdeki bir Yer İmine Gitme

Tüm yer işaretlerinizi görmek için Ekle sekmesine geri dönebilir ve “Yer İşareti”ni seçebilirsiniz. Listeden bir tanesini seçin ve söz konusu yer imine atlamak için “Git”i tıklayın.

Yer İmine Git Word Bağlantı Yer İmleri Ekle

Yer İmine Git Word Bağlantı Yer İmleri Ekle

Alternatif olarak, Windows’ta Word’de Ana Sayfa sekmesine gidin, “Bul”u ve ardından “Git“i seçin. Mac’te menü çubuğundan Düzen > Bul > Git‘i seçin.

Git sekmesinde, soldaki “Yer İşareti“ni seçin ve sağdaki açılır kutudan yer işaretinin adını seçin. “Git” düğmesini tıklayın.

Bul Yer İmine Git Word Bağlantı Ekle Yer İmleri

Bul Yer İmine Git Word Bağlantı Ekle Yer İmleri

Word’de bir Yer İşaretine Bağlama

Bir yer imini ziyaret etmek için doğrudan yukarıdaki seçenekler iyi olsa da, yer imlerinize bağlantılar oluşturarak ziyaretinizi daha basit hale getirebilirsiniz. Bu, sizin ve okuyucularınızın tek bir tıklama ile doğrudan bire atlamanız için mükemmeldir.

Yer imine bağlantı vermek istediğiniz metni seçin. Ardından, Ekle sekmesinde Bağlantı > Bağlantı Ekle‘yi seçin veya sağ tıklayın, Bağlantılar’a gidin ve kısayol menüsünden “Bağlantı Ekle” öğesini seçin.

Bağlantı Kelimesi Ekle Bağlantı Yer İmleri Ekle

Bağlantı Kelimesi Ekle Bağlantı Yer İmleri Ekle

Açılan Insert Hyperlink kutusunun solundaki “Bu Belgeye Yerleştir”i seçin. Mac’te, “Belge”yi seçin. Ardından, Yer İmleri’ni genişletin ve istediğinizi seçin.

İLGİLİ HABER  Word'de Tablolara Formül Nasıl Eklenir? 6 Farklı Formül

İsteğe bağlı olarak, bağlantı için seçtiğiniz metnin aynısı olması gereken üst kısımdaki görüntüleme metnini ayarlayabilirsiniz. Ardından, bağlantıyı uygulamak için “Tamam”a tıklayın.

Bağlantı Yer İmi Ekle Sözcük Bağlantı Yer İmleri Ekle

Bağlantı Yer İmi Ekle Sözcük Bağlantı Yer İmleri Ekle

Şimdi linkinizi bir deneyin. Köprüyü tıkladığınızda, doğrudan ona atadığınız yer imine gitmelisiniz. Windows’ta, ayarlarınıza bağlı olarak, Ctrl tuşunu basılı tutup tıklamanız gerekebilir.

İpucu: İmlecinizi bağlantının üzerine getirirseniz, yer işaretinin adını araç ipucunda görmeniz gerekir.

Bağlantı Yer İşareti Eklendi Sözcük Bağlantı Yer İşaretleri Ekle

Bağlantı Yer İşareti Eklendi Sözcük Bağlantı Yer İşaretleri Ekle

Yer imine giden bağlantıyı daha sonra kaldırmak veya düzenlemek isterseniz, üzerine sağ tıklayın ve istediğiniz eylemi seçin.

Bağlantı Eylemleri Word Bağlantı Ekle Yer İşaretleri

Bağlantı Eylemleri Word Bağlantı Ekle Yer İşaretleri

Word’deki yer imleriyle, içindekiler tablosu veya ihtiyacınız olanı bulmak için el ile kaydırma endişesi olmadan belgenizin belirli alanlarına gitmenin kolay bir yolunu oluşturabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, Word’de bir yer imini nasıl yeniden kullanacağınıza veya taşıyacağınıza bakın. “Word’de Yer imleri Ekleme ve Bunlara Bağlantı Verme” makalemiz yetersiz olduğunu düşünüyorsanız Google üzerinden aramalara devam edebilirsiniz.

 

Word Dosyanızda Yer imine Nasıl Gidilir?

soru ?

Word dosyanızda yer imine gitmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Word dosyanızı açın.
2. Ctrl+G tuşlarına basın. Bu, “Git” penceresini açacaktır.
3. “Git nerede” alanına istediğiniz yer imini yazın. Örneğin, “10. satır” veya “Başlık 2” gibi.
4. “Git” düğmesine tıklayın veya Enter tuşuna basın. Word dosyanızda istediğiniz yere otomatik olarak gitmiş olacaksınız.

Not: Bu yöntem sadece Word dosyaları için geçerlidir.

Word’de Yer İşareti Oluşturmak

soru ?

Word’de yer işareti oluşturmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Word dosyanızı açın.
2. İşaretlemek istediğiniz yere gidin.
3. “Ekle” menüsünden “Yer İşareti” seçeneğine tıklayın veya “Ctrl + F2” tuşlarına basın.
4. Bir pencere açılacak ve yer işareti adını girin.
4. “Tamam” düğmesine tıklayın.

Not: Yer işaretleri, belirli bir yere gitmek için kullanabileceğiniz işaretlerdir. Ayrıca, yer işaretleri, belirli bir kısım veya alana başvurmak için kullanılabilir. Yer işaretleri, “Git” sekmesinde “Yer İşaretleri” bölümünde bulunabilir.

Etiketler: