Ortalamanın üstünde veya altında olan sayıları bulmak istiyorsanız, bu ortalamayı hesaplamanız ve ardından daha yüksek veya daha düşük olanlar için değerleri gözden geçirmeniz gerekmez. Excel’deki koşullu biçimlendirme sayesinde bu sayıları otomatik olarak vurgulayabilirsiniz.

Ortalamanın üzerindeki veya altındaki değerleri vurgulamanın hızlı bir yolunun yanı sıra, bir adım daha ileri gidebilir ve eşit ve daha yüksek veya eşit ve daha düşük olanları görebilirsiniz. Neyi göstermek istediğinize bağlı olarak, ortalamalar için Microsoft Excel’de koşullu biçimlendirmenin nasıl kullanılacağına bakalım.

Hızlı bir Koşullu Biçimlendirme Kuralı Oluşturun

Çalışmak istediğiniz Excel’deki sayfayı açın ve kullanmak istediğiniz hücreleri seçin. Sütun, satır, hücre aralığı veya bitişik olmayan hücreler seçebilirsiniz.

Ana Sayfa sekmesine gidin ve şeridin Stiller bölümündeki Koşullu Biçimlendirme açılır okunu tıklayın. İmlecinizi Üst/Alt Kurallar’a getirin ve açılır menüde Ortalamanın Üstünde ve Ortalamanın Altında öğelerini görürsünüz. Kullanmak istediğin birini seç.

Açılır pencerede, açılır listede birkaç varsayılan format göreceksiniz. İstediğinizi seçin ve “Tamam”ı tıklayın.

Kurallar Ortalama Biçim Excel Vurgu Ortalama

Kurallar Ortalama Biçim Excel Vurgu Ortalama

Ardından, belirlediğiniz kural için geçerli olan hücreleri, seçtiğiniz seçenekle biçimlendirilmiş olarak görürsünüz.

Hızlı Kural Ortalaması Excel Vurgu Ortalaması

Hızlı Kural Ortalaması Excel Vurgu Ortalaması

Daha Detaylı Biçimlendirme Kuralı Oluşturun

Yukarıdaki hızlı biçimlendirme kuralı, ortalamanın üstünde veya altında sayıları görmenin hızlı bir yolu için kullanışlıdır. Ancak daha fazla detay veya farklı biçimlendirme isteyebilirsiniz. Sıfırdan bir kural oluşturarak, onu ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde uyarlayabilirsiniz.

İLGİLİ HABER  Word, Excel ve PowerPoint Dosyaları PDF Olarak Nasıl Gönderilir?

Hücreleri seçin ve Ana Sayfa sekmesine gidin. Koşullu Biçimlendirme açılır okunu tıklayın ve “Yeni Kural”ı seçin.

Koşullu Biçimlendirme Yeni Kural Excel Vurgu Ortalaması

Koşullu Biçimlendirme Yeni Kural Excel Vurgu Ortalaması

Açılır pencerenin en üstünde, Yalnızca Ortalamanın Üzerinde veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir’i seçin.

Yeni Kural Ortalaması Excel Vurgu Ortalaması

Yeni Kural Ortalaması Excel Vurgu Ortalaması

Pencerenin alt kısmında, Vurgulamak istediğiniz ortalamayı seçmek için Değerleri Biçimlendir açılır menüsünü kullanın. Yukarıda, aşağıda, eşittir veya üstü, eşittir veya altı gibi seçenekler arasından seçim yapabilir veya standart sapma kullanabilirsiniz.

Yeni Kural Excel Vurgu Ortalaması

Yeni Kural Excel Vurgu Ortalaması

“Format”ı seçin ve ardından bu hücreleri nasıl vurgulamak istediğinizi seçin. Yazı tipi rengini, stilini veya biçimini seçmek için Yazı Tipi sekmesini kullanabilir veya hücreler için bir dolgu rengi veya deseni seçmek için Dolgu sekmesini kullanabilirsiniz. Dilerseniz bir format kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. Bitirdiğinizde “Tamam” ı tıklayın.

Yazı Tipi Hücre Biçimi Excel Vurgu Ortalaması

Yazı Tipi Hücre Biçimi Excel Vurgu Ortalaması

Ardından, az önce seçtiğiniz biçimlendirmenin Önizlemesi’ni göreceğiniz Biçimlendirme Kuralı penceresine geri dönersiniz. Kuraldan memnunsanız “Tamam”ı seçin.

Yeni Kural Önizlemesi Excel Vurgu Ortalaması

Yeni Kural Önizlemesi Excel Vurgu Ortalaması

Ardından, seçimlerinize göre hücrelerinizin vurgulandığını göreceksiniz.

Uygulanan Yeni Kural Ortalaması Excel Vurgu Ortalaması

Uygulanan Yeni Kural Ortalaması Excel Vurgu Ortalaması

İsterseniz aynı hücre kümesine birden fazla kural uygulayabilirsiniz. Örneğin, bir format kullanarak ortalamanın üzerindeki hücreleri vurgulamak için bir kuralınız ve farklı bir format kullanarak ortalamanın altındaki hücreler için bir başka kuralınız olabilir.

İLGİLİ HABER  Excel'de Metin Nasıl Bölünür ve Ayıklanır

Excel’de koşullu biçimlendirme, diğer değer türlerini de öne çıkarmanın kullanışlı bir yoludur. Bunu, en üst veya en alt sıradaki değerleri vurgulamak, belirli tarihleri saptamak veya sayfanızda kopyaları bulmak için kullanabilirsiniz. Konunun yeterince açıklayıcı olmadığını düşünüyor ve Excel’de Ortalamanın Üzerindeki veya Altındaki Değerler Nasıl Vurgulanır konusu ile âlâkalı daha fazla detay istiyorsanız Google üzeirnden detaylı diğer içeriklerimize bir göz atabilirsiniz.

 

Etiketler:

,