Excel‘de Kaydırma Kilidi (Scroll Lock) kapatmak ve açmak nasıl yapılıyor. Microsoft Excel’deki Scroll Lock, Yukarı, Aşağı, Sağ ve Sol Ok tuşlarınızın hücreler arasında hareket etmesini veya tüm çalışma sayfasını kaydırmasını sağlar. Windows 10 veya 11 bilgisayarınızda bu işlevler arasında nasıl geçiş yapacağınızı göstereceğiz.

Excel’de Kaydırma Kilidini Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma Ne Yapar?

Scroll Lock’u devre dışı bırakıp ok tuşlarına bastığınızda, Excel, elektronik tablonuzdaki hücreler arasında hareket etmenize olanak tanır. Örneğin, Aşağı Ok tuşuna basarsanız, çalışma sayfanızda bir hücre aşağı gidersiniz. Bu, genellikle varsayılan davranıştır ve hızlı düzenlemeye olanak tanır.

Öte yandan Kaydırma Kilidi’ni etkinleştirirseniz Excel, tek tek hücreler yerine tüm çalışma sayfanızı kaydırmanıza izin verir. Örneğin, Sağ Ok tuşuna basarsanız, tüm çalışma sayfanız sağa kayar.

Hangi özelliği kullanmakta rahat olduğunuza bağlı olarak, Scroll Lock’u bilgisayarınızda etkin veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Excel Kullanırken Kaydırma Kilidini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Windows’ta Scroll Lock arasında geçiş yapmanın bir yolu, klavyenizdeki özel Scroll Lock tuşuna basmaktır. Bu tuş genellikle klavyenizin en üstteki ilk satırında, Print Screen tuşunun sağında bulunur.

Klavyede 1 kaydırma kilidi tuşu

Klavyede 1 kaydırma kilidi tuşu

Tuşa bastığınızda, klavyenizde Scroll Lock ışığının yandığını göreceksiniz (klavyenizde varsa). Bu seçeneğin etkinleştirildiğini gösterir. Kaydırma Kilidini kapatmak için aynı tuşa tekrar basın.

Bir MacBook’ta kaydırma kilidini değiştirmek için Fn+Shift+F12 tuş bileşimini kullanabilirsiniz.

Klavye Olmadan Kaydırma Kilidi Aç/Kapat

Klavyeniz özel bir Kaydırma Kilidi tuşu sunmuyorsa, özelliği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için ekran klavyesini kullanın. “Başlat” menüsüne erişerek, “Ekran Klavyesi”ni arayarak ve arama sonuçlarında uygulamayı seçerek o klavyeyi açın.

2 ekran klavyesinde başlatma

2 ekran klavyesinde başlatma

Sanal klavyeyi gördüğünüzde Scroll Lock’u etkinleştirmek için ScrLk butonuna tıklayın. Kilidin etkinleştirildiğini belirtmek için maviye döner.

3 kaydırma kilidini etkinleştir

3 kaydırma kilidini etkinleştir

Kilidi devre dışı bırakmak için aynı tuşa yeniden tıklayın.

4 kaydırma kilidini devre dışı bırak

4 kaydırma kilidini devre dışı bırak

Microsoft’un elektronik tablo programında Kaydırma Kilidi’ni kullanmak için hepsi bu kadar. Bunu yararlı bulacağınızı umuyoruz.

Etiketler:

,