Excel‘de Dizileri Birleştirme, Yeniden Şekillendirme ve Yeniden Boyutlandırma bitişik hücre aralıklarıyla çalışmak zaman zaman zor olabilir. Bir diziyi birleştirmek, yeniden şekillendirmek veya yeniden boyutlandırmak isterseniz, birçok durumu kapsayabilecek bir işlevler koleksiyonu arasından seçim yapabilirsiniz.

Not: Bu 11 işlev, Ağustos 2022’den itibaren Excel’de yenidir. Office Insider‘lardan başlayarak zaman içinde Excel kullanıcılarına sunulmaktadır.

Dizileri Birleştirmek

Bir e-tablodaki verileri birleştirmek zor olabilir. VSTACK ve HSTACK fonksiyonları ile dizileri dikey ve yatay olarak istifleyebilirsiniz.

Her işlevin sözdizimi, VSTACK(dizi1, dizi2,…) ve HSTACK(dizi1, dizi2,…) ile aynıdır, yalnızca bir dizi gerekli ve diğerleri isteğe bağlıdır.

B2’den F3’e ve H2’den L3’e kadar hücrelerdeki dizileri dikey olarak birleştirmek için, VSTACK işlevi için bu formülü kullanın:

=VSTACK(B2:F3,H2:L3)

Bunun yerine aynı dizileri yatay olarak birleştirmek için HSTACK işlevi için şu formülü kullanın:

=HSTACK(B2:F3,H2:L3)
HSTACK Excel Dizi İşlevleri

HSTACK Excel Dizi İşlevleri

Dizileri Yeniden Biçimlendir

Yapmak istediğiniz dizileri birleştirmek değil de onları yeniden şekillendirmekse, kullanabileceğiniz dört fonksiyon vardır.

Diziyi Satır veya Sütuna Dönüştürme

İlk olarak, TOOW ve TOCOL işlevleri, diziyi bir satır veya bir sütun olarak şekillendirmenize izin verir. Her birinin sözdizimi TOROW(dizi, yoksay, by_column) ve TOCOL(dizi, yoksay, by_column).

  1. Yoksay: Belirli türdeki verileri yoksaymak için boşluklar için 1, hatalar için 2 veya boşluklar ve hatalar için 3 girin. Varsayılan değer, hiçbir değeri yok saymak için 0’dır.
  2. By_column: Diziyi DOĞRU kullanarak sütuna göre taramak için bu argümanı kullanın. Herhangi bir bağımsız değişken dahil edilmezse, diziyi satır satır tarayan varsayılan değer FALSE’dir. Bu değerlerin nasıl sıralandığını belirler.

B2’den F3’e kadar olan diziyi bir satıra dönüştürmek için, TOOW işleviyle birlikte bu formülü kullanın:

=TOROW(B2:F3)
TOROW Excel Dizi İşlevleri

TOROW Excel Dizi İşlevleri

Aynı diziyi bir sütuna dönüştürmek için, bu formülle TOCOL işlevini kullanın:

=TOCOL(B2:F3)
TOCOL Excel Dizi İşlevleri

TOCOL Excel Dizi İşlevleri

Satır veya Sütunu Diziye Dönüştür

Yukarıdakilerin tersini yapmak ve bir satırı veya sütunu bir diziye dönüştürmek için WRAPROWS ve WRAPCOLS kullanabilirsiniz. Her birinin sözdizimi WRAPROWS(referans, sarma_sayısı, ped) ve WRAPCOLS(başvuru, sarma_sayısı, ped) şeklindedir ve referans bir hücre grubudur.

  • Wrap_count: Her satır veya sütun için değerlerin sayısı.
  • Pad: Ped (boş hücre) için görüntülenecek değer.

Satırları kaydırarak B2’den K2’ye kadar olan hücreleri iki boyutlu bir diziye dönüştürmek için WRAPROWS işlevini kullanın. Bu formül ile hücreler, altlık olarak “boş” olacak şekilde satır başına üç değer kullanılarak sarılır.

=WRAPROWS(B2:K2,3,”empty”)
WRAP SATIRLAR Excel Dizi İşlevleri

WRAP SATIRLAR Excel Dizi İşlevleri

Aynı hücreleri, sütunları kaydırarak iki boyutlu bir diziye dönüştürmek için WRAPCOLS işlevini kullanın. Bu formülle hücreler, ped olarak “boş” olacak şekilde sütun başına üç değer kullanılarak sarılır.

=WRAPCOLS(B2:K2,3,”empty”)
WRAP HÜCRELERİ Excel Dizi İşlevleri

WRAP HÜCRELERİ Excel Dizi İşlevleri

Dizileri yeniden boyutlandırma

Belki biraz veri ekleyerek veya gereksiz hücreleri bırakarak bir dizinin boyutunu ayarlamak isteyebilirsiniz. İstediğiniz sonuca göre bunu yapmanıza yardımcı olacak beş fonksiyon vardır.

Satır veya Sütun Al veya Bırak

AL fonksiyonu ile belirttiğiniz satır veya sütun sayısını tutarsınız. DROP işleviyle ise tam tersini yapar ve belirttiğiniz satır veya sütun sayısını kaldırırsınız. Dizinin başından almak ya da bırakmak için pozitif sayılar ve sondan almak ya da bırakmak için negatif sayılar kullanacaksınız.

Her birinin sözdizimi TAKE(dizi, satırlar, sütunlar) ve DROP(dizi, satırlar, sütunlar) şeklindedir; burada ikinci iki bağımsız değişkenden en az birine ihtiyacınız vardır; satır veya sütun.

B2’den F5’e kadar olan dizideki ilk iki satırı tutmak için, satır bağımsız değişkeni ile birlikte AL’ı kullanın. Formül şöyle:

=TAKE(B2:F5,2)
Satırları AL Excel Dizi İşlevleri

Satırları AL Excel Dizi İşlevleri

İlk iki sütunu aynı dizide tutmak için bunun yerine column argümanını kullanın:

=TAKE(B2:F5,,2)
Sütunları AL Excel Dizi İşlevleri

Sütunları AL Excel Dizi İşlevleri

B2’den F5’e kadar olan dizideki ilk iki satırı kaldırmak için, satırlar bağımsız değişkeni ve şu formülü içeren DROP’u kullanın:

=DROP(B2:F5,2)
DROP satırları Excel Dizi İşlevleri

DROP satırları Excel Dizi İşlevleri

Belirli Bir Satır veya Sütun Sayısını Tutun

Bir diziden saklamak istediğiniz tam satır ve sütun numaralarını seçmek için CHOOSEROWS ve CHOOSECOLS işlevlerini kullanırsınız.

Her birinin sözdizimi CHOOSEROWS(dizi, satır_sayısı1, satır_sayısı2,…) ve CHOOSECOLS(dizi, sütun_sayısı1, sütun_sayı2,…) şeklindedir, burada ilk iki bağımsız değişken gereklidir. İsterseniz daha çok satır ve sütun numarası ekleyebilirsiniz.

B2 ile F5 arasındaki diziden 2. ve 4. satırları döndürmek için CHOOSEROWS işlevini ve bu formülü kullanırsınız:

=CHOOSEROWS(B2:F5,2,4)
SATIR SEÇ Excel Dizi İşlevleri

SATIR SEÇ Excel Dizi İşlevleri

Aynı diziden 3. ve 5. sütunları döndürmek için, şu formülle CHOOSECOLS işlevini kullanırsınız:

=CHOOSECOLS(B2:F5,3,5)
CHOOSECOLS Excel Dizi İşlevleri

CHOOSECOLS Excel Dizi İşlevleri

Not: Sayfa için değil, dizi için satır ya da sütun numaralarını kullanmayı unutmayın.

Diziyi Belirli Boyutlara Genişletin

Belki dizinize daha fazla veri eklemeyi planlıyorsunuz, bu nedenle kenarlık eklemek veya koşullu biçimlendirme kullanmak için onu belirli bir boyuta getirmek istiyorsunuz. EXPAND işleviyle dizinizin kapsaması gereken satır ve sütun sayısını girersiniz.

İşlevin sözdizimi EXPAND(dizi, rows, column, pad) şeklindedir; burada eksik satırlar veya sütunlar bağımsız değişkeni, bunların genişlemeyeceği anlamına gelir. İsteğe bağlı olarak, boş hücreler için pad değerini dahil edebilirsiniz.

10 satır ve 10 sütunu kapsayacak şekilde B2’den F5’e kadar diziyi genişletmek için şu formülü kullanırsınız:

=EXPAND(B2:F5,10,10)
EXPAND Excel Dizi İşlevleri

EXPAND Excel Dizi İşlevleri

Aynı diziyi aynı boyutlara genişletmek ve “boş” tamponunu dahil etmek için şu formülü kullanın:

=EXPAND(B2:F5,10,10,”empty”)
GENİŞLETME pedi Excel Dizi İşlevleri

GENİŞLETME pedi Excel Dizi İşlevleri

İpucu: Ped argümanı isteğe bağlı olsa da, yukarıda gösterildiği gibi bir hatayı görmek yerine bunu tercih edebilirsiniz.

Bu 11 işlev, Microsoft Excel’deki dizileriniz üzerinde size hiç olmadığı kadar fazla kontrol sağlar. Onlara bir şans verin ve ihtiyacınız olanı gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini görün. Excel’de Dizileri Birleştirme, Yeniden Şekillendirme ve Yeniden Boyutlandırma hakkında daha fazla sonuçlara ulaşmak isterseniz Google üzerinden “Excel’de Dizileri Birleştirme, Yeniden Şekillendirme ve Yeniden Boyutlandırma” aramasına bakabilirsiniz.

 

İLGİLİ HABER  Microsoft Sonunda Excel'in Veri Dönüştürme Sorununu Çözüyor

Etiketler: